Drahošovu kampaň vede muž z firmy stíhané v kauze Rath. 'Prověřím to. Co vím, mi nevadí,' říká kandidát

Volební kampaň Jiřího Drahoše řídí muž s problematickou minulostí. Jakub Kleindienst působil ve vedení firmy, která sehrála klíčovou roli v kauze exhejtmana Davida Ratha. Krátce poté, co obří korupční skandál propukl, odešel. Zůstala za ním navíc i řada dalších zkrachovalých firem. Drahoš připustil, že o minulosti svého hlavního manažera zčásti věděl, ale nevadí mu. Sám Kleindienst tvrdí, že jeho nové angažmá s kauzou Rath nemá nic společného.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Když Jiří Drahoš na začátku minulého týdne oznámil kandidaturu na Hrad, učinil tak ústy Jakuba Kleindiensta. Ten se hned novinářům prezentoval jako šéf kampaně čerstvého zájemce o prezidentský post a zatím je jedinou viditelnou postavou z jeho předvolebního týmu. Na Kleindienstovo jméno je ostatně registrován i Drahošův web.

Budu kandidovat na prezidenta, oznámil bývalý ředitel Akademie věd Drahoš

Číst článek

Avšak jak zjistil Zpravodajský web Českého rozhlasu, Kleindienst má za sebou pestrou minulost. Nejkřiklavější je jeho působení v dozorčí radě administrátorské společnosti ML Compet. „Vůbec nic,“ odpověděl na dotaz, co v dané firmě dělal. Coby člen dozorčí rady měl přitom činnost firmy kontrolovat.

Klíčová firma v úplatkářské kauze

Podle policistů se ML Compet zásadně podílel na korupci ve Středočeském kraji. Firma pro hejtmanství za éry hejtmana Davida Ratha (tehdy ČSSD) organizovala soutěže o veřejné zakázky. Část - alespoň podle prvoinstančního rozsudku - tak, aby vyhrávaly předem domluvené společnosti.

Podle soudu původně Lucia Novanská a ML Compet předem vybraným firmám umožnila podílet se na tvorbě zadávací dokumentace, stanovit si podmínky tak, aby jim vyhovovaly, poskytovala mu informace o průběhu konkrétního zadávacího řízení, například o počtu přihlášených uchazečů, umožnila jim sestavovat odpovědi na dodatečné dotazy dalších uchazečů a též na zdůvodnění případného vyloučení dalších uchazečů.

Vybrané firmy pak Rathovi, někdejší ředitelce kladenské nemocnice Kateřině Pancové (dnes Kottové) a jejímu partnerovi, exnáměstkovi středočeských nemocnic Petru Kottovi, měly platit všimné 10 procent z cen zakázek.

Kleindienst však tvrdí, že s tím neměl nic společného. „Když jsem skončil na kraji (úředník za exhejtmana Petra Bendla (ODS) – pozn. red.), pomáhal jsem obcím s dotacemi. A protože jsem podnikal, musel jsem koupit takovouhle firmu. Jelikož jsem chtěl vidět dovnitř, dostal jsem se do dozorčí rady, kde jsem byl asi měsíc, déle ne. Pak jsem ji ale nechtěl koupit, už se mi to nehodilo,“ pokračoval.

Podle obchodního rejstříku Kleindeinst v dozorčí radě administrátorské firmy figuroval od října 2011. Vymazán byl o rok později, pět měsíců po zadržení Ratha se sedmi miliony v krabici od vína.

Kleindienstovu bývalou kolegyni, členku dozorčí rady ML Compet, Luciu Novanskou kvůli údajným manipulacím se zakázkami soud předloni potrestal pěti lety a půlmilionovou pokutou. Odvolací vrchní soud ale rozsudek zrušil kvůli nezákonnosti odposlechů.

Sama Novanská nechtěla Kleindienstovo angažmá komentovat. „To se zeptejte dotyčného pána,“ odepsala na SMS zprávu. Rath nereagoval vůbec.

Kriminalisté od roku 2014 stíhají i samotnou společnost ML Compet. Firma se chtěla dostat do likvidace, avšak soud jí to nepovolil. Pokud by totiž skutečně byla odsouzena, její zánik by výrazně ztížil vymáhání škody.

Kleindienst popírá, že by o možném nezákonném dění ve firmě věděl, nebyl prý ani u výslechu na policii. „Kdybych něco takového zpozoroval, tak bych to nahlásil. Vůbec se mě to netýkalo. V té firmě jsem vůbec nepůsobil, myslel jsem si, že tu firmu koupím, ale na to nedošlo,“ popsal.

Drahoš: Kleindienstova minulost mi nevadí

Jiří Drahoš přiznal, že o Kleindienstových aktivitách částečně věděl. Nechtěl se ale k tomu více vyjadřovat. „Je to řada tvrzení, která se musí ověřit. Nechci to komentovat takhle ze vzduchu. O některých z nich vím, ale nepovažuji je za podstatné,“ řekl.

Šéfa své kampaně zná prý již několik let, stal se jím podle Drahošových slov na doporučení spolupracovníků. „Potkal jsem se s ním už před delší dobou na ministerstvu kultury (Kleindienst působil v roce 2014 jako poradce náměstka Miroslava Rovenského (KDU-ČSL) - pozn. red.). Narazili jsme tam na sebe, takže už z tehdejší doby jsem o něm věděl. A pak mi byl doporučen. Nebo byl to jeden z možných adeptů,“ uvedl.

Jakub Kleindienst | Foto: Nové Strašecí

Kleindienst má podle Drahoše i nadále jeho důvěru: „Zatím nevidím důvod, proč by ji mít neměl. Nechci to komentovat v žádném spěchu. Jsem seriózní člověk, který věci potřebuje prověřit.“

Podle obchodního rejstříku Kleindienst navíc figuroval v řadě firem v insolvenci. Z velké části šlo o společnosti spadající pod developera ECM - Kleindienst seděl na konci roku 2011 v představenstvu několika dceřiných firem zkrachovalého koncernu.

Tvrdí však, že společnosti do insolvence nepřivedl, naopak je zachraňoval. „Požádal mě kamarád, jestli bych se do některých z těch firem nepodíval spolu s ním. Takže jsem v nich působil jako jeden z krizových manažerů v rámci správce konkurzní podstaty, nikoli za ECM. Dělal jsem tehdy insolvence jako předmět podnikání,“ popsal.

Jakub Kleindienst do roku 2007 působil jako starosta středočeského Nového Strašecí za ODS. V této době na Rakovnicku zastával také post předsedy oblastní rady občanských demokratů a pracoval na Středočeském kraji v odboru investic. V roce 2009 se dostal do vedení developerské společnosti Finep – stal se ředitelem pro strategii a rozvoj. O dva roky později se stal členem představenstva několika dceřiných firem zkrachovalého developerského koncernu ECM.

Kleindienst současně odmítá, že by jeho minulost mohla být Drahošovi v kandidatuře na Hrad na překážku: „Pan profesor o mně ví všechno. Byl bych úplný blázen, abych se jinak uvolil, že s ním vstoupím do takhle zásadního projektu. Nemá to žádnou trestněprávní rovinu, ani jsem se k tomu nepřiblížil.“

Drahoš nedávno skončil jako předseda Akademie věd, kde působil osm let. Kandidaturu na Hrad po krátkém váhání oznámil zkraje minulého týdne. Prohlásil, že nestojí o podporu žádné parlamentní strany, musí tak sesbírat 50 000 podpisů.

Radek Kedroň, Ondřej Golis, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme