Druhý den loučení s kardinálem Vlkem: v kostele sv. Benedikta se mu poklonily tisíce lidí

Druhý den se lidé přicházejí rozloučit se zesnulým kardinálem Miloslavem Vlkem. Rakev s jeho ostatky je v pátek vystavena v kostele sv. Benedikta na Hradčanském náměstí v Praze. Ještě hodinu po zpřístupnění kostela se venku táhla fronta desítek lidí. Poklonit se mu přišlo několik tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loučení s kardinálem Miloslavem Vlkem v kostele sv. Benedikta | Foto: Filip Jandourek

Mezi těmi, kdo se v pátek přišli Vlkovi poklonit, byl i bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Řekl, že se přišel rozloučit s člověkem, s nímž měl „tu možnost a čest" organizovat návštěvu papeže Benedikta XVI. v České republice v roce 2009. „Přišel jsem se s ním rozloučit z lidské stránky a jako věřící jsem se přišel rozloučit s arcibiskupem své diecéze, tak, jak se podle mě přišli rozloučit mnozí ostatní," uvedl Forejt.

Lidé se mohou přijít do kostela rozloučit s kardinálem až do 21:00. Na rozdíl od čtvrtečního pietního aktu, na který bylo třeba projít bezpečnostními prohlídkami při vstupu do Pražského hradu, v pátek je návštěva kostela jednodušší. Se zdržením kvůli prohlídkám je ale třeba počítat při sobotní návštěvě zádušní mše a pohřbu kardinála. Ceremoniál začne v 11:00 v katedrále sv. Víta.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Na počest zesnulého se v sobotu rozezní i zvon Zikmund, jeden z nejstarších zvonů katedrály. Mimořádné zvonění zahájí v 10:00 zvon Josef v roli umíráčku. V 10:26 jej vystřídá zvon Jan Křtitel, který bude 19 minut zvonit sám na připomínku 19 let kardinálova působení v úřadu arcibiskupa.

OBRAZEM: Na Hrad míří desítky lidí, v katedrále se loučí s kardinálem Vlkem

Číst článek

Poté se rozezní i další zvony horní zvonice katedrály. Všechny umlknou v 11:00, v čas zahájení zádušní mše. Před uložením rakve do hrobky v katedrále se ozve majestátní zvuk zvonu Zikmund.

Kardinál Vlk stál v čele českých katolíků v přelomové polistopadové době. Výrazně se zasloužil o ekumenickou spolupráci křesťanských církví v České republice. Pracoval na obnově zdevastovaných církevních struktur a usiloval o navrácení církevního majetku.

Loučení s kardinálem Miloslavem Vlkem v kostele sv. Benedikta | Foto: Filip Jandourek

Loučení s kardinálem Miloslavem Vlkem v kostele sv. Benedikta | Foto: Filip Jandourek

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme