Druhý den loučení s kardinálem Vlkem: v kostele sv. Benedikta se mu poklonily tisíce lidí

Druhý den se lidé přicházejí rozloučit se zesnulým kardinálem Miloslavem Vlkem. Rakev s jeho ostatky je v pátek vystavena v kostele sv. Benedikta na Hradčanském náměstí v Praze. Ještě hodinu po zpřístupnění kostela se venku táhla fronta desítek lidí. Poklonit se mu přišlo několik tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loučení s kardinálem Miloslavem Vlkem v kostele sv. Benedikta | Foto: Filip Jandourek

Mezi těmi, kdo se v pátek přišli Vlkovi poklonit, byl i bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Řekl, že se přišel rozloučit s člověkem, s nímž měl „tu možnost a čest" organizovat návštěvu papeže Benedikta XVI. v České republice v roce 2009. „Přišel jsem se s ním rozloučit z lidské stránky a jako věřící jsem se přišel rozloučit s arcibiskupem své diecéze, tak, jak se podle mě přišli rozloučit mnozí ostatní," uvedl Forejt.

Lidé se mohou přijít do kostela rozloučit s kardinálem až do 21:00. Na rozdíl od čtvrtečního pietního aktu, na který bylo třeba projít bezpečnostními prohlídkami při vstupu do Pražského hradu, v pátek je návštěva kostela jednodušší. Se zdržením kvůli prohlídkám je ale třeba počítat při sobotní návštěvě zádušní mše a pohřbu kardinála. Ceremoniál začne v 11:00 v katedrále sv. Víta.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Na počest zesnulého se v sobotu rozezní i zvon Zikmund, jeden z nejstarších zvonů katedrály. Mimořádné zvonění zahájí v 10:00 zvon Josef v roli umíráčku. V 10:26 jej vystřídá zvon Jan Křtitel, který bude 19 minut zvonit sám na připomínku 19 let kardinálova působení v úřadu arcibiskupa.

OBRAZEM: Na Hrad míří desítky lidí, v katedrále se loučí s kardinálem Vlkem

Číst článek

Poté se rozezní i další zvony horní zvonice katedrály. Všechny umlknou v 11:00, v čas zahájení zádušní mše. Před uložením rakve do hrobky v katedrále se ozve majestátní zvuk zvonu Zikmund.

Kardinál Vlk stál v čele českých katolíků v přelomové polistopadové době. Výrazně se zasloužil o ekumenickou spolupráci křesťanských církví v České republice. Pracoval na obnově zdevastovaných církevních struktur a usiloval o navrácení církevního majetku.

Loučení s kardinálem Miloslavem Vlkem v kostele sv. Benedikta | Foto: Filip Jandourek

Loučení s kardinálem Miloslavem Vlkem v kostele sv. Benedikta | Foto: Filip Jandourek

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme