Držíme spolu, nebojíme se. Veřejnost i světoví politici vyjadřují soustrast s oběťmi útoku v Londýně

Útok v bezprostřední blízkosti britského parlamentu si vyžádal pět mrtvých včetně útočníka a čtyři desítky zraněných. Incident, který je vyšetřován jako teroristický čin, okamžitě vyvolal ohlasy na sociálních sítích. Vzkazy z Londýna jsou jasné, obyvatelé hlavního města se nehodlají nechat zastrašit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebojíme se, vzkaz Londýna terorismu | Foto: Twitter

„Síla není schopnost ublížit těm, se kterými nesouhlasím, ale schopnost mít je rád,“ napsal do krátkého videa s panoramatem centra Londýna anglický youtuber Daniel Dovel a dodal, že „nenávist nikdy nezvítězí.“

Na Twitteru se okamžitě stal trendem hashtag Pray for London – modlím se za Londýn, kde lidé z celého světa vyjadřují sympatie městu a jeho obyvatelům. Populární jsou i hesla Stand together (držíme spolu) a We are not afraid (nebojíme se).

Útok v Londýně má čtvrtou oběť. Zraněním podlehl 75letý muž

Číst článek

Poslední vzkaz teroristům uživatelé sociálních sítí vložili do celosvětově proslulého znaku londýnského metra.

Prostřednictvím sociální sítě uklidňuje obyvatele Londýna i starosta Sadiq Khan. „Během noci budou v ulicích Londýna ozbrojení i neozbrojení policisté,“ upozornil první muslimský starosta města. „Naše město zůstává jedním z nejbezpečnějších měst. Londýn je nejlepší místo na světě a stojíme společně proti těm, kteří chtějí zranit náš způsob života,“ rozhodně dodal starosta.

Reakce přichází i ze zahraničí. Paříž reaguje tak, že světla Eiffelovy věže ve středu o půlnoci zhasnou. Čeští politici si všímají souvislosti mezi útoky v Londýně a Bruselu, staly se s přesně ročním odstupem. „Cítíme s blízkými obětí a stojíme při Británii. Teroristé nás nezastraší,“ napsal premiér Bohuslav Sobotka a v podobném duchu se připojil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Kanadský premiér Justin Trudeau ujistil lid Velké Británie, že Kanada zůstává jeho věrným spojencem. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, že Evropapné společně zajistí vítězství lásky nad nenávistí a tolerance nad strachem. Do Londýna volal i Donald Trump, aby vyjádřil soustrast Therese Mayové.

Ožívá i hashtag Not in my name – ne mým jménem – kterým se proti útokům staví Muslimové, kteří se obávají rozbouření protiislámských nálad.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme