Dvojice Čechů v Turecku žádá soud o propuštění. K jejich zadržování není důvod, řekl Sobotka

Právník dvojice Čechů zadržených v Turecku podal žádost o jejich propuštění. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to uvedl premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle české strany není důvod, proč by Markéta Všelichová a Miroslav Farkas měli být zadržováni nebo souzeni, řekl. Češi čelí v Turecku obviněním z terorismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas | Foto: Janusz Konieczny

„Právní zástupce zadržených podal k soudu vyšší instance žádost o propuštění," uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka. Soud podle jeho informací případ přezkoumává, sbírá další informace a pro rozhodnutí zřejmě bude potřebovat nejméně měsíc.

České velvyslanectví v Ankaře podle Sobotky pomáhá příbuzným dvojice zorganizovat návštěvu v turecké věznici a zprostředkovalo převod peněz od rodiny Všelichové do věznice.

Zatčené Čechy odsoudí k mnoha letům jako odstrašující příklad, obává se bývalý generální konzul v Turecku

Číst článek

Poskytlo také podle něho kontakt na anglicky mluvícího právníka, který je ochoten ujmout se případu, když zastupování obhájcem přiděleným soudem skončilo.

„Podle dostupných informací ministerstva zahraničí nebylo účelem cesty této dvojice do Sýrie účastnit se na jakékoli teroristické činnosti," zdůraznil Sobotka.

Oba zadržení podle něj deklarují, že chtěli zřídit mobilní nemocnici. Ministerstvo zahraničí nemá informace, podle kterých by jednání obou Čechů bylo trestné podle českého práva, dodal.

Bojovníků mají Kurdové dost. Chtěla jsem pomáhat tak, jak místní nemohou, psala Češka obviněná z terorismu

Číst článek

Ministerstvo ale už dříve upozornilo na to, že Turecko považuje milice syrských Kurdů YPG, ke kterým se zadržení Češi veřejně hlásí na sociálních sítích, za pobočku turecké Strany kurdských pracujících, která je v Turecku řazená k teroristickým skupinám.

Záležitost kolem Všelichové a Farkase bude jedním z témat, o kterém bude 13. prosince v Turecku jednat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme