Evropský soud pro lidská práva projedná odvolání dvou Češek, které nemohly mít u domácího porodu porodní asistentku

Evropský soud pro lidská práva v úterý dopoledne rozhodne o případu dvou Češek. Ty se na něj loni obrátily, protože nemohly mít u domácího porodu porodní asistentku. Tehdy soud ve Štrasburku jejich stížnost proti České republice zamítl s odůvodněním, že se nemůže plést do zdravotní péče členských zemí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva

Evropský soud pro lidská práva | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Češky Alexandra Krejzová a Šárka Dubská se proti štrasburskému soudnímu rozhodnutí odvolaly. Tvrdí, že jim Česko upřelo možnost rodit doma za asistence lékařského odborníka. O věci tak rozhodne takzvaný "velký senát".

Češky dříve v těhotenství kontaktovaly příslušný krajský úřad. Po něm požadovaly seznam porodních asistentek, které mají oprávnění vést porod doma.

Motivace a zapojení do péče o dítě. Muži budou zřejmě mít nárok na otcovskou dovolenou

Číst článek

Úředníci ženám odpověděli, že nikdo takový v Česku neexistuje. Šárka Dubská tak porodila doma bez asistence lékařského odborníka, zatímco Alexandra Krejzová v nemocnici.

Veronika Hlaváčová, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme