Faltýnkův neposlušný syn. Neodešel z veřejných funkcí, jak žádal šéf ANO Babiš

Hnutí ANO před volbami slibovalo odpolitizování městských firem a zpřetrhání klientelistických vazeb. Jiří Faltýnek, syn druhého nejmocnějšího muže hnutí, i přes klíčová protikorupční hesla nadále působí v městském podniku Teplárny Brno a současně dělá i asistenta brněnskému poslanci Rostislavu Vyzulovi (ANO). Že by to bylo v rozporu se základními principy hnutí, Faltýnek junior odmítá. Jeho angažmá přitom už dříve kritizoval i lídr ANO Andrej Babiš.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Faltýnek a Jiří Faltýnek (oba ANO)

Jaroslav Faltýnek a Jiří Faltýnek (oba ANO) | Foto: Koláž iRozhlas

Jiří Faltýnek původně seděl v představenstvu brněnských tepláren. Když se jeho angažmá začalo předloni na podzim kvůli podezření z klientelismu řešit, ve funkci ho nahradil dosavadní ředitel podniku Petr Fajmon. Faltýnek mladší však i přes kritiku z firmy neodešel, ale přesunul se do čela dozorčí rady.

Druhým mužem ANO je opět Jaroslav Faltýnek, porazil Pokornou Jermanovou

Číst článek

„Dohodli jsme se na tom s panem primátorem (Petr Vokřál z hnutí ANO – pozn. red.). Dozorčí rada je určená politikům s odbornou způsobilostí. V souladu s naším volebním programem jsou zástupci ANO v představenstvu společnosti Teplárny Brno již pouze manažeři společnosti," řekl serveru iROZHLAS.cz.

Podle morálního kodexu reprezentanta ANO by se měl Jiří Faltýnek, působící v brněnské buňce hnutí, zdržet veškerých aktivit vyvolávající podezření z korupčního či klientelistického jednání.

Že by jeho angažmá bylo v rozporu s principy hnutí, však mladý politik odmítá. Ohledně setrvání v podniku ho podpořili předloni i jeho spolustraníci z Brna.

„Tento model, kdy politici sedí v dozorčí radě a kontrolují hospodaření firem, je plně v souladu s naší filozofií a volebním programem," vysvětlil Jiří Faltýnek, který už dříve odmítl podezření z protekce. To popírá i jeho otec a první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek: „Je to věc Brna. Já s tím nemám nic společného."

Faltýnek junior jde proti Babišovi

Angažmá Jiřího Faltýnka placená z veřejných peněz se přitom nelíbí šéfovi hnutí Andreji Babišovi. Již dříve se nechal slyšet, že to nepovažuje za správné, a Faltýnka mladšího vyzval, aby se funkcí vzdal.

„Obraťte se na pana Faltýnka (mladšího). Já jsem mu můj negativní názor řekl hned, jak jsem se to dozvěděl," vzkázal nyní.

„Nevidím jediný důvod, proč by se mělo na Faltýnka mladšího nahlížet jinak než na všechny ostatní politiky či politické nominanty.“

Petr Vokřál (ANO) (primátor Brna)

Jiří Faltýnek ale tvrdí, že na to s šéfem partaje nepřišla řeč. „S panem Babišem jsem o tom nikdy nemluvil a on sám osobně mě nikdy o odchod nepožádal. Obsazování pozic v městských firmách je plně v kompetenci rady města Brna."

Syna šéfa poslanců hnutí se zastal také brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). „Nevidím jediný důvod, proč by se mělo na Faltýnka mladšího nahlížet jinak než na všechny ostatní politiky či politické nominanty. Jsem pevně přesvědčen o tom, že obě tyto funkce zvládá," řekl.

Do funkce v městské firmě Jiřího Faltýnka po volbách nominovala vládnoucí koalice, a to na návrh špiček brněnského ANO. Na postu místopředsedy představenstva tehdy pobíral měsíční odměnu 26 000 korun. Coby předseda dozorčí rady podniku si nyní podle mluvčího brněnského magistrátu Filipa Poňuchálka přijde na 17 000 korun.

Práce pro poslance

Od roku 2014 přitom Jiří Faltýnek pracuje také pro poslance Rostislava Vyzulu (ANO). „Moje zásada je 'neměnit, co funguje'. Proto jsem situaci s panem Babišem ani s panem Faltýnkem starším neprojednával," řekl pro iROZHLAS.cz zákonodárce.

Ten má coby předseda zdravotnického výboru k ruce celkem čtyři asistenty. Každý měsíc jim může rozdělit 45 tisíc korun, Faltýnek mladší si podle svých slov přijde u poslance na 15 tisíc korun.

„Hnutí ANO před volbami jasně deklarovalo snahu odpolitizovat městské firmy. Nominací svého člena do jedné z klíčových funkcí městské firmy Teplárny Brno této snaze neodpovídá. “

Milan Eibl (analytik TI)

„Jeho odměna se nezměnila. Zůstal u mne proto, že dělá strategickou agendu týkající se expertních skupin," pokračoval. Kromě toho má Jiří Faltýnek u Vyzuly na starosti přípravu na podzimní volby do sněmovny či návrh elektronizace zdravotnictví.

Poslanec si Faltýnka juniora sám vybral, jinak by mohlo jít o porušení etického kodexu poslance ANO. Podle daného dokumentu si zákonodárce nesmí najmout asistenta, který by byl zároveň „osobou jemu blízkou", a nesmí to ani navrhnout ostatním.

Třiatřicetiletý Faltýnek v roce 2013 spoluzakládal místní buňku hnutí v městské části Brno-Ivanovice, kde působí také jako zastupitel. Má ekonomické vzdělání a přes deset let působí v oblasti poradenství.

Zabývá se podnikovými financemi a správou firem. Aktuálně pracuje ve firmě Kreston A&CE Consulting. Neslučitelnost funkcí odmítá: „Je to slučitelné, ale pouze za předpokladu, že je člověk ochoten pracovat 14 až 16 hodin denně."

Kritika protikorupčníků

Výtky mají však protikorupční iniciativy. „Je manažerským i politickým pochybením, že již při ustanovení Jiřího Faltýnka do funkcí nebyl jasně vyargumentován výběr. Nejasné okolnosti snižují důvěru v apolitické obsazování členů městských, polostátních či státních firem," komentoval analytik Transparency International (TI) Milan Eibl.

Příbuzní ve sněmovně

Případ Jiřího Faltýnka není přitom ve sněmovně ojedinělý. Například poslanci Stanislavu Berkovci (ANO) dělá asistentku sestra středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) Pavlína Kuncová. Asistentkou poslance ČSSD Ladislava Velebného je zase žena bývalého ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana Helena Urbanová. Anna Putnová z TOP 09 zaměstnává manžela své poslanecké kolegyně Jitky Chalánkové. Poslanec Zdeněk Bezecný (TOP 09) má jako svou asistentku Adélu Parkanovou, dceru exministryně obrany. Rodinné vazby v dolní komoře zmapoval týdeník Euro.

Působení Jiřího Faltýnka kritizuje také předseda spolku Oživení Martin Kameník. „Tento případ vyvolává až znaky nepotismu, tedy promítání rodinných vazeb do obsazování veřejných funkcí, což lze tak brát i u pozice předsedy dozorčí rady městské firmy." Kameník současně upozorňuje, že Faltýnek mladší post získal bez soutěže. Není navíc ani členem brněnského zastupitelstva.

„Je celkem žádoucí, aby v dozorčí radě byla část volené politické reprezentace, která by dozorovala výkon vlastnických práv města. Pan Faltýnek mladší ale nebyl zvolen do funkce zastupitele v městě Brně. U tak významné funkce by také stálo za to udělat výběrové řízení a na základě toho jmenovat zkušeného profesionála," doplnil předseda Oživení.

 

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme