Forejt: Média šíří strach, jedna z vyznamenaných se bojí, že po ní budou házet rajčata

Média vytvářejí atmosféru strachu, proto nelze zveřejnit seznam kandidátů na státní vyznamenání. Pokud by tak nyní Hrad učinil, mohli by se někteří z vyznamenaných podle hradního kancléře bát přijít. Českému rozhlasu Plus to řekl ředitel odboru protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jindřich Forejt | Foto: Jan Bartoněk

Hrad čelí tlaku na zveřejnění informace, zda byl na seznamu pamětník holokaustu Jiří Brady. Jeho synovec, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), uvedl, že Hrad Bradyho nominaci stáhl poté, co se Herman sešel s dalajlamou.

„Představte si, kdybychom teď uveřejnili jméno jedné z vyznamenaných, která 28. října přijde. Je to dáma pokročilejšího věku. Včera jsem s ní mluvil a říkala: ‚Nevím, jestli vůbec můžu přijít. Byl u mě vnuk a říkal, že po mě možná budou házet na Hradčanském náměstí rajčata.‘ Ta dáma má strach, který vyvolává určitá mediální vlna,“ prohlásil v pořadu Pro a proti Jindřich Forejt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosté: Jindřích Forejt a Jan Macháček. Zpochybňují kontroverze kolem státních vyznamenání, které ve Vladislavském sále Pražského hradu udělí prezident republiky, smysl těchto ocenění?

Ke kauze údajného vyškrtnutí pamětníka holokaustu Jiřího Bradyho ze seznamu vyznamenaných Řádem Tomáše Garrigua Masaryka se podle Forejta vyjadřují i ti, kteří o proceduře spojené se svátkem 28. října příliš nevědí, a fakta jsou poté „položena poměrně dost vrchovatým způsobem vůči určitým emocím“.

Forejt potvrdil, že se seznam vyznamenaných finalizuje na konci léta, a v konečné podobě tak existuje už pár týdnů před státním svátkem. Odmítl ale prozradit, jestli na něm figurovalo jméno Jiřího Bradyho.

„K tématu vyznamenání či nevyznamenání konkrétní osoby do večera udělení nic komentovat nebudu, nebudu zaujímat stanovisko. Je to v souladu s určitými zvyklostmi, které doprovázejí celou proceduru,“ řekl.

Průzkum pro Český rozhlas: Necelá polovina Čechů nesouhlasí s neúčastí politiků na oslavách 28. října

Číst článek

Nevyjádřil se přitom ani k tomu, zda s Bradym či jeho manželkou hovořil po telefonu, jak manželé od začátku tvrdí. Ředitel protokolu ale podle vlastních slov nikdy nemluví s rodinnými příslušníky, pouze přímo s kandidáty na vyznamenání.

Podle záznamu vyjádření prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka, který je dostupný online na portálu Seznam.cz, měl ale Forejt Bradyho skutečně kontaktovat.

„Pan ředitel protokolu nic nesliboval. Plnil svoji povinnost a u lidí, kteří jsou nějakým způsobem nominováni, a žijí v zahraničí, tak ho prostě pana Bradyho jenom kontaktoval,“ říká Ovčáček na záznamu.

Proti tomu se Forejt ve vysílání ohradil. „Pan Ovčáček není můj tiskový mluvčí. Já mluvím za sebe,“ dodal pro Český rozhlas Plus.

ČRo Plus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme