Forejt volal vždy mně, odmítá Herman, že by úkoloval Hrad v kauze Brady

Ministr kultury Danel Herman odmítá, že žádal Kancelář prezidenta republiky, aby potvdrila Jiřímu Bradymu udělení vyznamenání. „Vůbec se divím, že někdo něco takového může říci, protože tím i znevažuje celou tu proceduru. To tedy může někdo zvenku zavolat a požádat kancelář prezidenta republiky, aby něco udělala, a ona to udělá? To si myslím, že je k zamyšlení. Já jsem nic takového neudělal,“ uvedl Herman v rozhovoru pro Zpravodajský web ČRo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Herman se svým strýcem Jiřím Bradym

Daniel Herman se svým strýcem Jiřím Bradym | Zdroj: ČTK

Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt na stránkách Hradu potvrdil, že Bradymu volal. Snažil se mu prý však vysvětlit, že se v jeho případě jedná zatím pouze o navržení na státní vyznamenání, nikoliv Průpůjčení či udělení. Forejt se v prohlášení také odkazoval na to, že po telefonu mluvil výhradně s Jiřím Bradym. Více čtěte ZDE. Několik jeho tvrzení však v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu zpochybnil ministr kultury a synovec Bradyho Daniel Herman z KDU-ČSL.

Obrátil jste se na Kancelář prezidenta republiky s požadavkem, aby kontaktovala vašeho strýce a potvrdila mu, že se jeho navržením na státní vyznamenání aktivně zabývá?

V žádném případě, to kategoricky vylučuji. Nic takového jsem neudělal a ani by to nepřicházelo v úvahu. To naprosto vylučuji, je to naprostá nepravda. Vůbec se divím, že někdo něco takového může říci, protože tím i znevažuje celou tu proceduru. To tedy může někdo zvenku zavolat a požádat kancelář prezidenta republiky, aby něco udělala, a ona to udělá? To si myslím, že je k zamyšlení. Nic takového jsem neudělal.

Pan Forejt vždy kontaktoval mě, kontaktoval mě několikrát. Není to nic neobvyklého, známe se osobně. V celé této záležitosti mě minimálně dvakrát kontaktoval v tom, že by bylo vhodné se setkat s panem prezidentem. Poté mi telefonoval z New Yorku den po mém setkání s čínskou velvyslankyní a tlumočil mi dotaz pana prezidenta, jakže proběhlo mé setkání s čínskou velvyslankyní. Konkrétně to bylo 21. září. To bylo velmi neobvyklé, protože zatím nikdy se prezidentská kancelář nezajímala o má setkání se zahraničními diplomaty. Vždycky to byl pan ředitel Forejt, kdo se na mě obracel.

Bradymu jsem kvůli vyznamenání volal, přiznal protokolář Forejt. Řád mu prý ale nesliboval

Číst článek

Žádal vás o telefonní číslo na pana Bradyho?

Ano. Poslal jsem mu na jeho žádost telefonické a e-mailové spojení na pana Bradyho.

Šéf protokolu Forejt na hradním webu uvádí, že mluvil výhradně s panem Bradym, s žádným jiným z jeho blízkých nikdy osobně ani telefonicky nemluvil. Jak si vysvětlil tvrzení paní Bradyové, že s panem Forejtem telefonicky mluvila?

Nemám důvod nevěřit paní Bradyové ani panu Bradymu. Oba dva mi říkali, že s nimi pan ředitel Forejt hovořil. Nevím, proč by si měl přeživší holokaustu, osmaosmdesátiletý muž nebo jeho žena, vymýšlet. Nerozumím tomu. Podle mě je to tak, jak říkají Bradyovi.

Vy jste se strýcem mluvil o tom, že má být vyznamenán, už před 12. říjnem, tedy předtím, než mu pan Forejt volal?

Po svém setkání s panem prezidentem na Slovenském velvyslanectví 8. září, kdy mi pan prezident, řekl, že schválil nominaci, pod kterou je mé doporučení, a pokud se setkám s dalajlamou, že tuto nominaci zruší, tak ještě ten samý den jsem svému strýci e-mailem sděloval tuto skutečnost, protože mě to docela šokovalo a cítil jsem potřebu mu to sdělit. Ale jinak jsem s ním o tom nemluvil.

Takže rodinný příslušník, od kterého byl pan Brady o možném vyznamenání informován, jak řekl ředitel Forejt, jste byl vy?

Ano, to jsem byl já.

Brno ocenilo Bradyho symbolicky na Špilberku. Doufám, že jsme probudili demokracii, řekl pamětník holokaustu

Číst článek

Hradní protokolář přímo píše, že se snažil panu Bradymu vysvětlit, že se jedná pouze o navržení na státní vyznamenání a ne jeho udělení. Mohlo se stát, že se váš strýc zmýlil, nebo si to spletl?

To nevím, ten rozhovor se odehrával v Torontu. Nebyl jsem u něj. Ale pochopitelně rozumím tomu, že do 28. října je všechno jen v kategorii navržení, to je asi pravda. Ale pokud vím, jsou informovány osoby, u kterých je to navržení už ve velice vysokém stádiu pravděpodobnosti, že bude tedy uděleno. Nikoliv, že by byly kontaktovány osoby, u kterých tato pravděpodobnost není. Tu proceduru samozřejmě neznám, nikdy jsem u ní nebyl, takže se mohu vyjadřovat pouze na základě svědectví druhých osob.

Váš strýc přijel do Česka jen na základě možného vyznamenání, nebo ta cesta byla dlouhodobě plánovaná?

Přijel na základě možného vyznamenání, protože o tom tedy informován byl, že tato možnost je a v souvislosti s tím, si tu cestu naplánoval. Jak dlouho dopředu si objednal a zaplatil letenky, to nevím.

Pokud vím, nedošlo k žádnému rozhovoru ani písemné informaci, že k udělení vyznamenání nedojde. O změně postoje oficiálně nebyli spraveni.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme