Grygárek napodruhé neuspěl. Šéfžalobci zamítli jeho stížnost na průtahy ve vyšetřování

Tři a půl roku čelí obvinění exnáměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek. Nově ve své kauze neuspěl se stížností na průtahy, Nejvyšší státní zastupitelství totiž zamítlo jeho podnět z konce loňského roku. V roce 2016 přitom jeho stejné připomínky vyslyšelo a nařídilo olomouckým žalobcům, aby si pospíšili. Grygárka policie stíhá od prosince 2013 kvůli údajnému krytí praní špinavých peněz lobbisty Romana Janouška, loni v říjnu navíc jeho stíhání rozšířili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libor Grygárek, bývalý vysoce postavený státní zástupce a později muž vyšetřovaný policií v kauze kolem Romana Janouška. | Foto: Fotobanka Profimedia

"Stížnost obviněného JUDr L. G. státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství po přezkoumání zamítl jako nedůvodnou," potvrdil informaci Zpravodajského webu Českého rozhlasu mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Urychlete vyšetřování Grygárka, tlačí šéfžalobci na Ištvana

Číst článek

Advokát: O ničem nevím

Grygárkův advokát Tomáš Kaiser nicméně ve středu dopoledne o rozhodnutí nevěděl. "Je pravdou, že jsem Nejvyšší státní zastupitelství požádal o odstranění průtahů. Toto rozhodnutí mi do současné doby nebylo doručeno," uvedl.

Kdysi jeden z nejmocnějších žalobců v zemi stál na počátku kauzy Nagygate. V prosinci 2013 ho policie pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci obvinila ze zneužití pravomoci. Jako náměstek vrchního státního zástupce podle vyšetřovatelů před zástupci švýcarské prokuratury přikryl praní špinavých peněz lobbisty Romana Janouška.

Dříve elitnímu žalobci hrozí až tři roky za zasahování do právní pomoci pro švýcarskou justici. Ta se na českou stranu obrátila kvůli podezření na praní špinavých peněz. Na Janouškových kontech podle nich mělo ležet 2,3 miliardy českých korun, jak uvádí žádost soudu o sledování Grygárka, Janouška a dalších, kterou v roce 2012 vypracoval státní zástupce Rostislav Bajger. Grygárek nakonec odpověděl, že Janoušek je čistý, a zastupitelství se podezřelými transakcemi kolem lobbisty nezabývalo.

Přípravné řízení však stále probíhá. Žalobci jeho přílišnou délku omlouvali čekáním na právní pomoc ze Švýcarska. Po dvou a půl letech jim ale nadřízení loni v červenci přikázali ostře sledovaný případ rychle posunout. Loni v říjnu pak přišlo další Grygárkovo obvinění, opět kvůli zneužití pravomoci. Podle deníku Právo se někdejší náměstek vrchního státního zástupce údajně postaral, aby trestní oznámení na jednoho z jeho známých vyšumělo do ztracena.

Žalobce Komár: Vyšetřování finišuje

I přes nabobtnání případu však podle náměstka olomouckého vrchního zastupitelství Pavla Komára přípravné řízení finišuje. "Blíží se závěr vyšetřování, v brzké době budou provedeny poslední úkony," předeslal státní zástupce.

Policie nedávno podruhé obvinila také samotného Janouška kvůli transakcím kolem společnosti Chambon specializující se na krevní testy. Laboratoř údajně v letech 2009 až 2010 neoprávněně získávala úhrady od pojišťoven za testy pro nemocnice. Lobbista a jeho spolupachatelé si údajně nezákonně přišli na 176 milionů korun. Janouška soud již poslal do vězení na 4,5 roku kvůli sražení ženy v opilosti. Kvůli zdravotním problémům má však trest na rok přerušen.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme