Hamáček: Zeman by se měl Schapirovi za výrok o neúčasti na oslavách 28. října omluvit

Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka by se měl prezident Miloš Zeman omluvit velvyslanci USA Andrew Schapirovi za výrok o jeho neúčasti na oslavách 28. října. K omluvě prezidenta vyzval také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Schapirovu přítomnost na oslavách potvrdila americká ambasáda i jeho německý kolega Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček (ČSSD) | Foto: Khalil Baalbaki

Jurečka kritizoval i prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka za jeho čtvrteční výrok o Schapirově odchodu z funkce. „Netřeba se omlouvat neviditelnému," reagoval na případnou omluvu už ve středu hradní mluvčí.

"(Schapiro) se jako téměř jediný z velvyslanců ani nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě,“ zkritizoval amerického velvyslance Zeman ve svém projevu k výsledkům prezidentských voleb v USA. Uvedl také, že vztahy se Spojenými státy se po vítězství Trumpa zlepší.

Americká ambasáda však slova hlavy státu popřela s tím, že Schapiro ve Vladislavském sále byl, a dokonce seděl vedle německého velvyslance.

Účast Schapira na oslavách německý velvyslanec Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven potvrdil ve čtvrtek na svém twitterovém účtu.

Schapiro pravděpodobně po nástupu nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa do úřadu opustí svou funkci. U politicky jmenovaných velvyslanců, kteří nejsou kariérními diplomaty, je odchod při změně americké administrativy pravidlem, uvedl bývalý český velvyslanec ve Spojených státech Petr Kolář.

Schapira jmenoval velvyslancem současný americký prezident Barack Obama a diplomat se ujal funkce na konci září 2014. Během svého působení v Praze se Schapiro dostal do sporu s českým prezidentem.

Schapiro nepřišel 28. října na Hrad, prohlásil Zeman. Ambasáda se brání, fotka jí dává za pravdu

Číst článek

Velvyslanec měl loni výhrady k Zemanově cestě na oslavy konce druhé světové války do Moskvy, kterých se kvůli ruské anexi Krymu a kvůli konfliktu na východě Ukrajiny neúčastnila většina evropských státníků.

Zeman na to reagoval, že Schapiro má zavřené dveře na Hrad, velvyslanec se tam však při oficiálních příležitostech později objevoval.

ČTK, ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme