Hermanovy důkazy? SMS a dopis z Hradu. Místnost neumí posílat depeše, kontruje Ovčáček

Ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL tvrdí, že má důkazy o vyškrtnutí Jiřího Bradyho ze seznamu vyznamenaných. Údajně jde o textovou zprávu a dopis od kanceláře prezidenta republiky. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček se ale brání, že jméno Jiřího Bradyho na seznamu vyznamenaných, který prezident podepsal, vůbec nebylo. Podle něj navíc prezident žádný dopis ministrovi kultury neposlal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury ČR Daniel Herman ukazoval 23. října na pražském Letišti Václava Havla novinářům dopis z Hradu o nominaci jeho strýce Jiřího Bradyho na státní vyznamenání. | Zdroj: ČTK

„Jedná se o SMS zprávu, kterou mi bylo z kanceláře prezidenta republiky sděleno, že se vyznamenání Jiřího Bradyho odkládá a mám dopis z kanceláře prezidenta, kde je naopak potvrzováno, že se kancelář jeho nominací zabývá," potvrdil Daniel Herman Radiožurnálu. Oba texty prý dokazují vyškrtnutí Jiřího Bradyho ze seznamu vyznamenaných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Herman o důkazech v kauze okolo vyznamenání jeho strýce

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se ale stále brání, že Bradyho jméno na seznamu, který prezident podepsal, vůbec nebylo. Byl to přitom právě on, kdo ministra vyzýval k předložení důkazů v kauze okolo vyznamenání jeho strýce.

„Netušil jsem, že kancelářské místnosti jsou schopné odesílat SMS depeše. Já mohu garantovat, že od pana prezidenta nemá písemně vůbec nic. Jméno pana Bradyho nebylo mezi těmi jmény, které pan prezident podepisoval po svém návratu z Polska, což už je více jak týden,“ řekl mluvčí prezidenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí prezidenta Zemana Ovčáček Hermanovy argumenty dementuje

Už v sobotu přitom Ovčáček pro ČRo prohlásil, že „pan ministr Herman zásobuje poslední dva dny média a českou veřejnost roztodivnými zkazkami, které jsou vyprávěny bez jakýchokoli důkazů."

To, že Brady měl být původně vyznamenán, potvrdila médiím i jeho dcera Lara. Hrad to však popřel, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka nebyl žádný seznam oceněných oficiálně ani neoficiálně uveřejněn.

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Seznam kandidátů na státní vyznamenání vzniká i rok dopředu

Číst článek

Bojkot ceremoniálu

Seznam možných kandidátů na státní vyznamenáním se tento týden stal předmětem veřejného zájmu v souvislosti s údajným vyškrtnutím jména strýce ministra kultury Daniela Hermana kvůli ministrově schůzce s dalajlamou. Jiří Brady podle vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře v širším okruhu uchazečů byl, to podle něj ale nemusí nic znamenat, uvedl kancléř v sobotním interview pro Český rozhlas Plus.

Kvůli kauze Herman versus Hrad v sobotu část politické scény oznámila, že hodlá bojkotovat hradní ceremoniál k 28. říjnu a předávání státních vyznamenání. Někteří politici uvedli, že se sejdou na alternativní oslavě státního svátku na Staroměstském náměstí, kterou organizuje místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík.

Gazdík podle svých slov soudí, že pokud se státní vyznamenání udělují podle politických názorů příbuzných, už není možné mlčet. "To se dostáváme někde do polototalitního nebo totalitního režimu, to jsme zažili za komunismu nebo fašismu," řekl v sobotu ČTK. "Mou povinností jako ústavního činitele je uctít státní svátek, rád bych to ale udělal důstojným způsobem, proto ho chceme oslavit někde jinde a nějak jinak,"uvedl Gazdík.

Ovčáček: Ministr Herman zásobuje média zkazkami. Ať jmenuje svědky, jestli se nebojí skandálu

Číst článek

Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka politici bojkotem ceremoniálu vyjadřují neúctu ke státnímu svátku, ačkoli dodal, že mají právo rozhodnout se podle svého. Ohlášené setkání na Staroměstsém náměstí přitom označil za "čistě politickou akci pražské kavárny".

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme