Homosexuálové by si mohli osvojit dítě partnera. Novelu schválila vláda

Homosexuálové v registrovaném partnerství by si v budoucnu mohli osvojit dítě svého partnera. Navrhuje to novela, kterou v pondělí schválila vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gayové s adoptovaným dítětem (ilustrační foto)

Gayové s adoptovaným dítětem (ilustrační foto) | Foto: tiskový servis platformy PROUD

Gayové a lesby, kteří žijí v registrovaném partnerství, jsou zase o něco blíže v otázce osvojování dětí. Vláda totiž v pondělí schválila návrh, podle kterého by si jeden z partnerů mohl osvojit dítě toho druhého. Návrh společně předložili ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD a ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO.

Novela by měla vyřešit situaci asi tisícovky dětí, které žijí s jedním biologickým rodičem a jeho partnerem. Potomka by druhý z páru mohl adoptovat.

Adoptovat dítě homosexuálního partnera? Dienstbierův návrh projedná vláda

Číst článek

"Nejde o právo partnerů osvojit dítě, ale jde o zajištění stejných práv dítěte, jako mají děti v jiných rodinách. Je tady celá řada praktických problémů, které souvisí například s přístupem ke zdravotním informacím," vysvětluje Dienstbier.

"V extrémním případě, pokud zemře biologický rodič, tady není žádný právní vztah mezi druhým partnerem a dítětem, přestože dítě ho považuje za stejně dobrého rodiče jako toho biologického," dodal ministr.

O tématu spolu v pondělí hovořili předseda sněmovny Jan Hamáček za ČSSD a místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda v duelu Českého rozhlasu Plus. Benda normu považuje za zbytečnou a odmítá ji. Naopak Jan Hamáček v novele vidí přínos, lidem v registrovaných partnerstvích podle něj usnadní některé tíživé životní situace.

Přehrát

00:00 / 00:00

V duelu na téma osvojování dětí homosexuály pro Český rozhlas Plus Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny za ČSSD a Marek Benda, místopředseda poslaneckého klubu ODS

„Debata je zbytečná, jsem zásadně proti tomu, aby rodiči mohli být dvě tatínkové nebo dvě maminky,“ uvedl Benda. „Zákon nikomu neublíží a malé skupině lidí může pomoci,“ kontroval Hamáček.

Tereza Chlubná, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme