Homosexuálové by si mohli osvojit dítě partnera. Novelu schválila vláda

Homosexuálové v registrovaném partnerství by si v budoucnu mohli osvojit dítě svého partnera. Navrhuje to novela, kterou v pondělí schválila vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gayové s adoptovaným dítětem (ilustrační foto) | Foto: tiskový servis platformy PROUD

Gayové a lesby, kteří žijí v registrovaném partnerství, jsou zase o něco blíže v otázce osvojování dětí. Vláda totiž v pondělí schválila návrh, podle kterého by si jeden z partnerů mohl osvojit dítě toho druhého. Návrh společně předložili ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD a ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO.

Novela by měla vyřešit situaci asi tisícovky dětí, které žijí s jedním biologickým rodičem a jeho partnerem. Potomka by druhý z páru mohl adoptovat.

Adoptovat dítě homosexuálního partnera? Dienstbierův návrh projedná vláda

Číst článek

"Nejde o právo partnerů osvojit dítě, ale jde o zajištění stejných práv dítěte, jako mají děti v jiných rodinách. Je tady celá řada praktických problémů, které souvisí například s přístupem ke zdravotním informacím," vysvětluje Dienstbier.

"V extrémním případě, pokud zemře biologický rodič, tady není žádný právní vztah mezi druhým partnerem a dítětem, přestože dítě ho považuje za stejně dobrého rodiče jako toho biologického," dodal ministr.

O tématu spolu v pondělí hovořili předseda sněmovny Jan Hamáček za ČSSD a místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda v duelu Českého rozhlasu Plus. Benda normu považuje za zbytečnou a odmítá ji. Naopak Jan Hamáček v novele vidí přínos, lidem v registrovaných partnerstvích podle něj usnadní některé tíživé životní situace.

Přehrát

00:00 / 00:00

V duelu na téma osvojování dětí homosexuály pro Český rozhlas Plus Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny za ČSSD a Marek Benda, místopředseda poslaneckého klubu ODS

„Debata je zbytečná, jsem zásadně proti tomu, aby rodiči mohli být dvě tatínkové nebo dvě maminky,“ uvedl Benda. „Zákon nikomu neublíží a malé skupině lidí může pomoci,“ kontroval Hamáček.

Tereza Chlubná, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme