Hvězdičky jako v hotelu. Svaz venkovské turistiky chce hodnotit kvalitu ubytování na farmách

Na farmách, chalupách a usedlostech by se od příštího roku měly objevit hvězdičky podobně jako v hotelech. Hodnotit kvalitu chce Svaz venkovské turistiky. Z hodnocení má zájemce poznat, o jaký typ ubytování se jedná a jak je chalupa, farma nebo usedlost vybavená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krávy | Foto: Aleš Spurný

„Neřekl bych, že nejsem úplně zastáncem značky, ale na základě zkušeností z předešlých značek, jsem k tomu skeptický. Spotřebitel se právě v těch značkách ztrácí,“ říká farmář Pavel Moulis.

Jeho farma v Milínově na okraji Brd už pár let nemá o návštěvníky nouzi, letošek byl dokonce rekordní. Hodnocení prý obstarají sami hosté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svaz venkovské turistiky chce hodnotit ubytování na farmách a usedlostech hvězdičkami

„Podle našich zkušeností v tom největší míru sehrává spokojenost zákazníka. Zákazník to řekne dalšímu zákazníkovi, sdílená dobrá zkušenost je tou nejlepší značkou,“ myslí si Moulis.

Farma Pavla Moulise je stejně jako pětistovka dalších ubytovatelů zařazená na webu Prázdniny na venkově, který provozuje Svaz venkovské turistiky. Jeho předsedkyně Zdenka Nosková považuje hodnocení hvězdičkami za užitečné.

„Do cestovního ruchu šly velké dotace a skoro všechno bylo zadarmo. Takže ti ubytovatelé ještě často jedou v té vlně: když to není zadarmo, tak to nechceme. Ale doba se postupně mění, protože dotace už nejsou a já věřím, že se trh zpátky narovná v to, že kdo poskytuje služby, se do toho zapojí.“

Svaz venkovské turistiky má podporu ministerstva zemědělství a jeho cílem je vytvořit přehledný systém po vzoru Rakouska nebo Německa, který by přilákal na venkov ještě víc turistů.

Nedaleko fakultní nemocnice v Plzni vznikla venkovská farma

Číst článek

Do jaké míry se Svazu venkovské turistiky podaří přesvědčit majitele usedlostí a farem k spolupráci na hodnocení, jestli vůbec, ukáže čas. Třeba turisté začnou hvězdičky hledat.

Farmář Pavel Moulis ovšem na pomoc nečeká. Vytvořil si online rezervační systém a zapojil se do systému ubytovacích portálů. S tím si vystačí a nepotřebuje ani placené kampaně.

„Pokud máte své vlastní webové stránky a ještě online rezervační systém, tak je to vůbec ta nejlepší varianta,“ dodává.

Hodnocení ubytování neboli certifikace zajišťuje Svaz venkovské turistiky z pověření Ministerstva pro místní rozvoj.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme