Incidenty během voleb. Kradly se vlajky, člen komise měl tričko s rudou hvězdou

Volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu provázely drobné incidenty. Člen jedné volební komise v Brně, kterého nominovali komunisté, si v pátek oblékl tričko s rudou hvězdou, srpem a kladivem. Následující den vyměnil komunistické symboly za tričko s Freddiem Mercurym. Na několika místech republiky pak úředníci museli řešit krádež české vlajky, která jako státní symbol volby doprovází. První i druhý den hlasování se ale jinak obešel do uzavření volebních místností bez problémů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká vlajka v Afghánistánu (ilustrační foto) | Foto: kpt. Milan Kozelka, Generální štáb Armády ČR

Člen komise v brněnské základní škole ve Staré ulici D. Pazdera si v pátek k volbám oblékl tričko s rudou hvězdou, srpem a kladivem. Muž se podle tajemníka městské části Brno-střed Petra Štiky navíc odmítl převléknout, přestože dostal jiný kus oblečení. Štika to považuje za porušení zákona.

ONLINE: Česko volí druhý den senátory a krajské zastupitele. Hlasování provází nízká účast

Číst článek

Pazdera už v sobotu na sobě komunistické symboly neměl, oblékl si tričko s britským zpěvákem skupiny Queen Freddiem Mercurym. „Nejsem malé děcko, abych si něco dokazoval a to tričko si znovu bral. Tohle beru trochu jako symbol vítězství," řekl Českému rozhlasu Pazdera. Případ možná bude mít dohru u přestupkové komise.

Podle zákona o parlamentních volbách je ve volební místnosti a jejím bezprostředním okolí zakázána ve dnech hlasování volební agitace pro politické strany, politická hnutí, koalice a kandidáty. Sankci zákon nestanoví, trestní zákoník ale počítá se sankcemi za maření přípravy a průběhu voleb.

Pazdera už v sobotu na sobě komunistické symboly neměl, oblékl si tričko s britským zpěvákem skupiny Queen Freddiem Mercurym | Foto: Tomáš Kremr

Policie v Královéhradeckém kraji v souvislosti s volbami evidovala dva incidenty. Ve Všestarech policisté prověřovali oznámení na agitaci prostřednictvím polepené dodávky, která byla v pátek večer zaparkovaná před volební místností ve Všestarech. Případ policisté prošetřují jako možné porušení volebního zákona.

V pátek večer pak někdo ukradl českou vlajku ze stojanu před volební místností na Velkém náměstí. „Vlajku odnesl i s tyčí. Případ vyšetřujeme zatím jako přestupek," řekla mluvčí hradecké krajské policie Hana Klečalová.

Dalším místem, kde úředníci řešili krádež vlajky, byl Český Těšín na Karvinsku. Někdo ji ukradl z budovy volební místnosti v Havlíčkově ulici, komise vlajku hned nahradila. Také jihlavský magistrát musel v sobotu zajistit novou vlajku pro budovu volebního okrsku v jihlavské místní části Pístov, protože tu původní někdo vzal.

Volební místnosti v Ústeckém kraji namátkově kontrolovali policisté a magistrátní úředníci. Žádné kupčení s hlasy, které je v posledních letech na severu Čech téměř obvyklé v komunálních volbách, zatím ale nemají nahlášeno.V Chomutově museli vyměnit jednoho člena komise. Policisté mu totiž naměřili víc než jednu promile alkoholu v krvi.

V Karlovarském kraji pak dohlížely na průběh voleb dvě kontrolní skupiny. Žádné incidenty nezaznamenaly. První i druhý den hlasování tak byl do uzavření volebních místností vesměs bez incidentů.

Jeden z posledních problémů zřejmě řešili komisaři v královéhradecké Základní škole Mandysova. Těsně před koncem hlasování vběhl do jedné z tamních volebních místností pes. Lehl si na místo předsedy komise a nechtěl odejít. Odvedla ho městská policie krátce před 14. hodinou.

Konec voleb na ZŠ Mandysova v Hradci Králové. Do jedné volebních místností přisel pes. Lehl si na místo předsedy komise a nechtěl odejit. Odvedla ho městská policie těsně před 14. hodinou. | Foto: Ondřej Vaňura

Ivana Bernáthová, Anna Kottová, Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme