Iráckou rodinu chtěli z Německa vrátit zpět do Česka. Zachránila ji skulina v zákonech

Sedmnáctičlenná rodina iráckých křesťanů, která odmítla v Česku azyl a vydala se v létě do Saska, nakonec v Německu zůstane. A to i přesto, že spolkový imigrační úřad a později i soud rozhodly, že jejich azylové řízení musí podle platného dublinského systému vyřídit Česká republika. Důvodem, proč Iráčané nakonec v Německu zůstanou, je skulina v zákonech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příjezd druhé skupiny iráckých křesťanů do Okrouhlíku u Jihlavy | Foto: Michal Malý

Irácké rodině už v létě poskytla církevní azyl Jednota bratrská v lužickém Herrnhutu. „Tento typ církevní ochrany musí být vždy absolutní výjimkou," odpověděl na dotaz Českého rozhlasu mluvčí německého ministerstva vnitra Johannes Dimroth.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mohli získat azyl v Česku, ale rozhodli se raději odejít do Německa. 17členná irácká rodina tam nakonec zůstane, a to i přesto, že ji úřady chtěly vrátit zpátky do Česka

Církevní azyl je dočasný a slouží primárně k přezkoumání zamítnutých žadatelů o azyl, pro které by deportace představovala nebezpečí. Podle lužických evangelíků hrozí, že by Česko 17člennou rodinu vrátilo do Iráku.

„Lhůta pro předání dotyčných iráckých občanů do Česka podle dublinského systému končí 23. prosince letošního roku," sdělil písemně německý imigrační úřad se sídlem v Norimberku.

Kolik migrantů zadržela v uplynulém týdnu policie? Zjistíte z grafu, který se každý den aktualizuje

Číst článek

Ovšem dokud mají Iráčané církevní azyl, nemohou je německé úřady do Česka odsunout. „Lhůta pro jejich vydání tedy nejspíš vyprší, což povede k tomu, že budou moci podat novou žádost o azyl, tentokrát ale v Německu," řekl Českému rozhlasu Jan Meinel ze saského ministerstva vnitra.

Německé církve udělily letos časově omezený azyl ve 304 případech, ve 248 z nich brání církevní azyl odsunu uprchlíků do té unijní země, která je za vyřízení jejich žádosti o azyl zodpovědná.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme