'Jako za komunistů. Stydím se.' Z Českého svazu bojovníků za svobodu odchází další členové

Český svaz bojovníků za svobodu opouštějí další významné osobnosti. Nelíbí se jim přístup vedení, které ruší regionální buňky a vylučuje lidi, protože se vyjadřují do médií. Nedávno vystoupil válečný veterán Pavel Vranský nebo soudkyně Markéta Čermínová. Pro odchod se teď rozhodla také vnučka lidické ženy Klára Kalibová a dlouholetá členka, 86letá Eva Lišková, která přežila Osvětim. V neděli přišla navíc Česká televize s informací, že místopředseda Svazu Milan Andres pracoval pro StB.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český svaz bojovníků za svobodu opouští další osobnosti | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

V dopise s vysvětlením Klára Kalibová píše: „Zcela jste vyprázdnili obsah organizace, kterou zakládali lidé, kteří proti zlu bojovali." Podobně svůj odchod odůvodňuje také Eva Lišková:

„Nelíbí se mi chování, jednání ani vystupování našich představitelů, proto chci vystoupit, to je hlavní důvod. Chovají se hrozně a je to tak, jak to bylo za komunistů. Stydím se za ně.“

Údajné nedemokratické poměry v Českém svazu bojovníků za svobodu kritizuje také jeden ze členů, který si nepřeje zveřejnit jméno a poprosil o změnu hlasu.

„Právě někteří členové se začínají bouřit. Když se vám nelíbí jednání nějakého člena, vyhodíte ho bez jakékoliv diskuse, co to je? Dneska už to je jen politická organizace, která vůbec nemá priority v zachování nějaké historické paměti,“ uvedl.

Někteří současní členové přecházejí do jiných spolků, například do Československé obce legionářské.

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička jakákoli pochybení na své straně odmítá. Na úterní tiskové konferenci padla slova i o tom, že pokud chce být někdo členem, musí být loajální k vedení. Vodička tvrdí, že signály o špatném vedení svazu nemá.

„Já nevím, proč by měli být znepokojeni s vedením. To nám nikdo neřekl, to nám říkají jen ti, kdo nás napadají. Řekl bych, že nás napadají jen kvůli tomu, že hájíme tvrdě historii a hájíme ji takovou, jaká byla. Nepřekrucujeme ji,“ řekl Vodička.

Český svaz bojovníků za svobodu má dnes necelých pět tisíc členů.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme