Jde o každý milimetr. Zvonaři chystají v kostele na Karlově zavěšení nových zvonů

Zvonaři v úterý začali ve věži kostela Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého v Praze připravovat dřevěnou konstrukci pro tři nové zvony. Církev si je nechala přivézt z Polska od zvonařské firmy v Přemyšlu. Na Karlov se zvony vátí po dlouhých 74 letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvony zatím čekají v kostele na zavěšení. | Foto: Radek Duchoň

Obrovské trámy zvedl do věže jeřáb, čtyři technici museli pracovat s milimetrovou přesností. Zvony se na dřevěnou konstrukci zavěsí ve čtvrtek, nebo v pátek. Příští týden se k nim přidá mechanismus, který je poprvé rozezní.

Zatím zvony čekají poskládány v kostele u jeho vchodu. V zákristii na vše pečlivě dohlíží pastorační referentka Vlasta Sklenářová.

„Zvony byly odsud odebrány za druhé světové války v roce 1942. A tak se všichni těšíme, až budou z kostela zase zvonit,“ řekla Sklenářová.

„Největší zvon je zasvěcený Panně Marii, prostřední svatému Karlu Velikému, patronu karlovského kostela, a ten nejmenší je zasvěcen Albertu Velikému,“ pospal zvony jáhen kostela Jiří Ignác Laňka.

Zvony se tady na Karlov vrací po dlouhých 74 letech.

Jeřáb musel pracovat s milimetrovou přesností. | Foto: Radek Duchoň

Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme