Je to nesmysl, který by oslabil ČSSD. Sobotka odmítá oddělit funkci premiéra a předsedy strany

S nápadem na rozdělení funkce předsedy vlády a šéfa sociálních demokratů přišel jihočeský hejtman Jiří Zimola. Časopisu Týden řekl, že oddělit tyto funkce je jediné řešení, které může fungovat. To ale odmítá řada vlivných sociálních demokratů včetně premiéra Bohuslava Sobotky, který to uvedl ve vyjádření pro Český rozhlas. Strana se v poslední době potýká s odlivem voličů a zvažuje, jakým směrem se vydá pro příští sněmovní volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD | Zdroj: ČTK

Sobotka tápe, měl by projít reflexí a na rozdělení funkcí kývnout, řekl časopisu Týden sociálnědemokratický hejtman Jiří Zimola. Na dotaz to ale komentovat nechtěl s tím, že jde o věty vytržené z kontextu a celý rozhovor vyjde až v pondělí.

Rozdělení funkcí premiéra a předseda strany se v minulosti osvědčilo, uvedl Jeroným Tejc, možný Sobotkův vyzyvatel na březovém volebním sjezdu strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Sobotka z ČSSD odmítá rozdělení funkcí šéfa strany a předsedy vlády, část sociální demokracie je proti, myslí si, že by to stranu ještě víc oslabilo

„Podmínkou toho, aby to bylo úspěšná cesta, podle mého názoru je to, že toto akceptuje Bohuslav Sobotka a nebude to řešení vynucené. Protože jakýkoliv krvavý boj o toto řešení by sociální demokracii v současné krizi podle mého názoru příliš nepomohl.“

Tejc své rozhodnutí o případné kandidatuře do vedení strany oznámí příští týden. Předsednický post plánuje na jaře obhajovat premiér Bohuslav Sobotka. Říjnové krajské a senátní volby ale skončily pro ČSSD neúspěchem a někteří představitelé strany volají po změnách strategie.

Podle sociálnědemokratického předsedy Senátu Milana Štěcha by ale rozdělení funkce předsedy vlády a šéfa strany teď nebylo dobré.

„Určitě by to byla zpráva, že premiér dosluhuje a že se v novém období počítá s někým jiným. Já se domnívám, že v tuto chvíli by to nebyl dobrý krok, protože je potřeba mluvit o konkrétních jménech, která by tu odpovědnost měla převzít za sociální demokracii,“ vysvětlil.

‚Sobotka tápe,‘ říká Zimola a navrhuje oddělit post premiéra a předsedy strany

Číst článek

A ke Štěchovi se přidali i ministři ČSSD Michaela Marksová a Lubomír Zaorálek. Šéf diplomacie označil Zimolův nápad za sebezničující nesmysl. A rozdělení funkce předsedy strany a vlády odmítá i sám Sobotka.

„Rozdělení funkce předsedy vlády a předsedy strany jsem již v minulosti odmítl a není už žádný důvod se k tomu vracet. Je to nesmysl, který by vedl jen k předvolebnímu oslabení ČSSD a nahrál by hnutí ANO. Snaha střílet do vedení strany přes nejrůznější mediální vzkazy nás jen oslabuje a přináší body konkurenci,“ uvedl Sobotka ve vyjádření pro Český rozhlas.

Zimola o něm mimo jiné v rozhovoru pro Týden řekl, že podle něj nemá plán, jak zastavit pokles preferencí, a sociální demokraté už mu nerozumějí.

Tejc i Zimola patří k aktérům lánské schůzky. Po těsně vyhraných sněmovních volbách v roce 2013 se někteří sociální demokraté pokusili sesadit z čela strany Bohuslava Sobotku.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme