Kardinál Vlk odsoudil ‚nehorázné jednání prezidenta‘. Kněz by neměl šířit zlobu, reagoval Ovčáček

Kardinál Miloslav Vlk odsoudil „kšeftování" se státními vyznamenáními v aféře kolem ocenění Jiřího Bradyho. Bývalý pražský arcibiskup vyzval k neúčasti na ceremoniálu 28. října na Pražském hradě, kdy budou vyznamenání předána. Lidé by podle něj také v budoucnu měli lépe vybírat kandidáty na prezidenta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál Miloslav Vlk vysvětlil, jakým byl Jan Pavel II. papežem

Kardinál Miloslav Vlk vysvětlil, jakým byl Jan Pavel II. papežem | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Vlk v příspěvku na své internetové stránce uvedl, že ho ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) od počátku informoval o situaci kolem možného vyznamenání svého příbuzného.

„Musím se rozhodně postavit na stranu těch, kdo odsuzují takovéto kšeftaření s významnými symboly naší státnosti a snižování prezidentského úřadu," napsal Vlk s tím, že vyjádření Hradu popírající Hermanovu verzi jsou lživá. "Alespoň tímto vyjádřením se připojuji ke všem akcím, které se na protest proti nehoráznému a ponižujícímu jednání prezidenta Zemana konají," dodal.

Podpora protestu

Kardinál také podpořil protesty proti jednání Hradu. „Už jsme zažili řadu kauz kolem fungování Miloše Zemana jako prezidenta. Tato je však, myslím, velmi flagrantní, a proto si zaslouží protest zdravě uvažujících občanů neúčastí na udělování státních vyznamenání, pakliže se s nimi takto kšeftuje," uvedl Vlk.

Státní vyznamenání nelze vynucovat nátlakovou kampaní, řekl Ovčáček o kauze Brady. Forejt otázky smetl

Číst článek

Podle něj podobné aféry poškozují ve světě pověst České republiky. Lidé by proto měli lépe vybírat příští kandidáty na prezidenta.

„Možná, že další kauzy, které jistě přijdou, vybudí národ k pochopení, že podobné jednání snižuje v celém světě pověst našeho národa, kterou mnohé osobnosti v minulosti budovaly, a že napříště bude nutné kvalitněji vybírat kandidáty na tento nejvyšší post v naší společnosti," uzavřel příspěvek kardinál.

Ovčáčkova rada

Na příspěvek kardinála Vlka vzápětí reagoval mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na Twitteru. Tam poznamenal, že by kněz neměl šířit zlobu.

Danielu Hermanovi prezident Miloš Zeman podle jeho slov pohrozil, že vyškrtne Bradyho ze seznamu nominovaných, pokud se ministr setká s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Herman se s ním sešel minulý týden v úterý, v seznamu vyznamenaných, který ve středu kontrasignoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jméno Bradyho nebylo.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme