Kauza ROP Severozápad: soud potvrdil Kušnierzovi sedmiletý trest

Odvolací soud potvrdil sedmiletý trest bývalému řediteli ROP Severozápad Petru Kušnierzovi. Byl hlavním obžalovaným v kauze údajného ovlivňování evropských dotací na severu Čech. Spolu s dalšími pěti lidmi podle pravomocného rozsudku pražského vrchního soudu zmanipuloval projekty za skoro miliardu a půl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kušniersz u Vrcního soudu na Praze 4 | Foto: Filip Jandourek

V případu bylo celkem šest obžalovaných. Někdejšímu náměstkovi Ústeckého kraje Pavlu Koudovi, dalšímu exřediteli úřadu Pavlu Markvartovi a úřednici Ireně Kotlanové potvrdil pražský vrchní soud podmíněné tresty.

Část případu, která se kromě Petra Kušnierze a Kotlanové týká dalšího exředitele ROP Severozápad Petra Vráblíka, vrátil odvolací senát k projednání ústeckému krajskému soudu. Rozhodnutí je pravomocné.

„V bodech, kde jsou pochybnosti o správnosti zproštění obžaloby, vracíme věc zpět krajskému soudu," řekl předseda senátu Michal Hodoušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauza ROP Severozápad: soud potvrdil Kušnierzovi sedmiletý trest. Případ sleduje Veronika Hlaváčová

Kušnierze, Koudu a Kotlanovou potrestal podle přísnějšího paragrafu, tresty ale nechal ve stejné výši. Kouda dostal tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let, Kotlanovou potrestal dvěma roky vězení se čtyřletým odkladem.

„Vrchní soud rozhodl, jak rozhodl. Pořád se samozřejmě cítím nevinen, ale asi s tím už teď nic neudělám, takže přijímám podmínku a můžu jít dál," přijal podmínku Kouda.

Podle soudce ale obžalovaní museli vědět o tom, že mohou způsobit škodu velkého rozsahu. Podle nové kvalifikace jim hrozilo až 12 let. Sedmiletý trest pro Kušnierze je souhrnný, protože se skutků dopustil v době, kdy byl v podmínce za první trest za úplatky.

Pavel Kouda u Vrchního soudu na Praze 4 | Foto: Filip Jandourek

Dvouletý podmíněný trest soud uložil i Markvartovi, u něj ale nechal právní kvalifikaci stejnou. V kauze figuroval i bývalý právník úřadu Jan Martinovský, který byl již pravomocně obžaloby zproštěn. ROP Severozápad a Ústecký kraj odkázal soud s náhradou škody na civilní řízení.

Státní zástupce Tomáš Minx verdikt přivítal. „Pokud jde o otázku viny, tak s rozhodnutím odvolacího soudu souhlasím. Souhlasím s odsouzením pana obžalovaného Koudy, souhlasím i s vinou pana obžalovaného Kušnierze," řekl Minx.

Případ se týká ovlivňování projektů za 1,4 miliardy korun, zhruba 922 milionů korun dotační úřad proplatil. Kušnierz nejdříve vinu odmítal, později začal spolupracovat s policií.

To vedlo k loňské rozsáhlé razii, při níž bylo kvůli ovlivňování dotací na severu Čech obviněno 24 lidí. Šlo například o bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou, bývalého chebského starostu Petra Navrátila, bývalého šéfa ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera (všichni ČSSD), bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka nebo ředitele Krajské zdravotní Petra Fialu (ODS). V kauze je obviněn i Kušnierz, škodu policie vyčíslila na 13,9 miliardy korun.

Podnikatel Ježek z kauzy ROP zůstává ve vazbě, neuspěl u Ústavního soudu

Číst článek

Podle žalobce Minxe spolu obě kauzy souvisí a jsou v podstatě pokračující trestnou činností. Ve svém odvolání proto požadoval, aby se celý projednávaný případ vrátil k ústeckému krajskému soudu, nebo policii k došetření.

I proto Hodoušek část případu vrátil do Ústí. Například roli bývalého ředitele Vráblíka je totiž podle soudce nutné posoudit s ohledem na nové souvislosti.

Obžalovaní podle spisu ovlivňovali projekty měst a obcí i soukromých investorů. Kouda podle obžaloby předložil v dubnu 2011 Kotlanové seznam projektů, u kterých požadoval, aby dotaci získaly. Bývalí ředitelé úřadu dosazovali externí hodnotitele projektů přímo, nelosovali je. V hodnocení projektů měli experti klíčovou roli, na základě jejich bodování se o přidělení dotace rozhodovalo.

Veronika Hlaváčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme