Kocábova vzpomínka na Havla. K jeho 80. narozeninám znovuobjevil exprezidentův text o Evropské unii

Přesně v den nedožitých 80. narozenin Václava Havla se znovuobjevila jeho úvaha na téma Evropské unie a společných hodnot. Připomněl ji skladatel a přítel bývalého prezidenta Michael Kocáb. "Na text jsem si vzpomněl, vyšantročil ho a předkládám vám ho k zamyšlení," píše bývalý ministr pro lidská práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel a Michael Kocáb | Foto: Fotobanka Profimedia

Aktivista a bývalý politik Michael Kocáb při vzpomínání na nedožité Havlovy narozeniny připomenul jejich více než deset let staré setkání. "Pozval mne do své pracovny ve Voršilské a povídá: 'Mám tu pár slov o Evropské unii, můžeš je nějak využít, pokud chceš. Jako ministru pro lidská práva by se ti mohla třeba někdy hodit. Já jsem to nakonec nepoužil. Tak je to tvoje,'" popsal setkání Kocáb. Havel mu prý tehdy řekl, ať to klidně vydává za své vlastní dílo.

Na Václava Havla zavzpomínalo pro Český rozhlas hned několik osobností, například socioložka Jiřina Šiklová či režisér Miloš Forman

Číst článek

"To byl typický Václav, jak jsem ho znal já. (...) Byl velkorysý, přátelský, laskavý, se smyslem pro humor a absurditu. A hlavně... Byl velkou osobností, která si dokázala získat mimořádný respekt doma i ve světě," píše dále Kocáb.

Že má tento text stále v počítači, si Kocáb uvědomil až v těchto dnech. "Dotýká se velmi aktuálně současné situace. Aniž by ji v roce 2006 mohl Václav Havel reflektovat, mohou nám jeho myšlenky připomenout význam a sílu pospolitosti evropských národů. Těžkosti, které Evropu potkaly, můžeme vyřešit jedině tehdy, když zůstaneme svorní, a když se budeme solidárně dělit o odpovědnost i útrapy," míní Kocáb a dodává: "Nevím, zda Václav Havel později začlenil tuto úvahu do některé ze svých publikací. To je nepodstatné. Přečtěte si ji. Jsou to myšlenky člověka, kterému máme být za co vděčni."

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme