Komunistický funkcionář z Gottwaldovy éry je obviněn za vystěhování kulaků. Je mu 93 let

Kriminalisté obvinili třiadevadesátiletého muže ze zločinů z padesátých let. Jako vysoce postavený komunistický funkcionář v okrese Praha-východ tehdy řídil akci Kulak, během které režim vyvlastňoval soukromé statky a vyháněl z domova české sedláky. Obviněný má mít na svědomí vystěhování desítek rodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukavice - násilné vystěhování sedmi rodin místních sedláků v roce 1956 | Foto: Zdeněk Zitka

„Tento muž jako komunistický funkcionář umožňoval jiným lidem v postavení veřejných činitelů vykonávat svoji pravomoc způsobem odporujícím zákonům, v důsledku čehož došlo k protiústavnímu vystěhování," potvrdila obvinění Eva Michálková z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu serveru Aktuálně.cz, který o případu informuje.

Obviněný a okresní komise, které byl členem, měli podle vyšetřovatelů na svědomí vysídlení desítek rodin. Komise byla v každém okresu. Měla za úkol vybírat a vystěhovávat zemědělce, čímž komunisté chtěli úplně zlikvidovat soukromé zemědělství.

Muži hrozí v případě prokázání viny dva až deset vězení. Pokud k jednání u soudu dojde, dostane ale s největší pravděpodobností nanejvýš podmínku.

Ruským slovem "kulak" (tedy vykořisťovatel) označil poúnorový režim všechny sedláky s gruntem větším než 15 hektarů. Celkově bylo vysídleno přes tři a půl tisíce zemědělců.

Soud potrestal muže, který před 61 lety vyháněl sedláky na Přerovsku

Číst článek

Policisté z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu řeší případy, které byly "spáchány veřejnými činiteli z politických a zavrženíhodných důvodů". Ty jsou nepromlčitelné, a zákon tak vyšetřovatelům umožňuje stíhat lidi i za činy spáchané v padesátých letech, upozorňuje Aktuálně.cz.

Akcí Kulak se úřad zabývá podle svého mluvčího Jana Srba zhruba od roku 2007.

Pět obviněných

„Od té doby jsme otevřeli řádově 300 případů. Bohužel, odstup 60 let je příčinou toho, že ve více než 90 procentech ty trestní kauzy končí odložením, a to většinou z důvodu úmrtí pachatelů nebo z důvodu nemožnosti ztotožnění pachatelů,“ poznamenal v roce 2013 Srba pro Český rozhlas.

Za akci Kulak policie obvinila do současnosti 20 lidí, pouze pět z nich však bylo odsouzeno, píše server. Některá stíhání byla zastavena ze zdravotních důvodů nebo kvůli úmrtí.

Jedním z posledních potrestaných byl Jan Jílek, který dostal podmínku za to, že se v roce 1952 na Přerovsku podílel jako okresní velitel Sboru národní bezpečnosti na vyhánění sedláků.

ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme