Krausův pořad s Bradym a Hermanem odvysílá Prima ve čtvrtek. Část vystřihne, aby dodržela zákon

Televize Prima odmítá nařčení z cenzury. Proto odvysílá pořad Show Jana Krause s Jiřím Bradym, ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL), zpěvačkou Annou K. a hercem Romanem Štabrňákem ve čtvrtek v hlavním vysílacím čase od 20.15. Pořad bude mít ale upravenou podobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atrium TV Prima | Foto: Wikimedia Commons, CC BY 3.0, Kacir GNU Free Documentation License

Televize Prima neodvysílala pořad Show Jana Krause, protože se obává, že úvodní část pořadu může porušit zákony o regulaci televizního vysílání. „Nelze vyloučit, že by úvodní část pořadu byla vyhodnocena Radou pro rozhlasové a televizní vysílání jako porušení zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti,“ píše v tiskové zprávě TV Prima o úvodním vyjádření osobností k 28. říjnu.

Na otázku Českého rozhlasu, jestli bude tedy pořad vysílán bez úvodní části, odpověděla Jana Mrákotová z televize Prima: „Nikde nezaznělo, že bude vysílán bez úvodní části. Pořad bez úvodu by neměl logiku. Ale bude vysílán tak, aby my jsme splnili to, co nám nařizuje zákon. Budeme odkazovat i v rámci na pořadu na webové stránky Show Jana Krause.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Prima neodvysílala pořad Show Jana Krause. Jsou její obavy opodstatněné? Poslechněte si v reportáži Vojtěcha Kovala.

Pořad ve své původní podobě bude pravděpodobně zveřejněn jen na internetu, protože na internetu „žádná taková regulace neexistuje“. Proto televize věří, že celý díl tak, jak byl natočen, se objeví na www.showjanakrause.cz. „Umístění plné verze na internet je zcela v režii produkce Show Jana Krause a není nám proto známo, proč se tak nestalo již včera, a to i přesto, že jsme diváky na tuto možnost upozorňovali,“ píše Prima.

Televize se stále hájí tím, že vysílací verze pořadu byla od produkce dodána méně než dvě hodiny před vysíláním. Proto „nebylo možné v tak krátké době zaručit naplnění zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti televizního vysílání“. To ale produkce pořadu odmítá. Vysílací verzi pořadu dodali včas, řekla už dříve dramaturgyně Simona Matásková.

Prima se hájí, že o celé kauze „Brady“ informuje každý den ve zpravodajské relaci Zprávy FTV Prima. „Zprávy FTV Prima za uplynulých 6 dní k této kauze odvysílaly více než 34 minut,“ odmítá cenzuru televize Prima.

Vlastníky mateřské společnosti FTV Prima Holding jsou rovným dílem GES Media Europe českého podnikatele Ivana Zacha a švédská MTG Broadcasting. Britský týdeník The Economist napsal v polovině září, že Zach je člověk blízký prezidentovi Miloši Zemanovi.

„Doufám, že televize Prima to odvysílá tak, jak jsme jí to předali, protože pokud by do toho zasáhla, bylo by to v rozporu s naší smlouvou, kterou na výrobu pořadu s televizí Prima máme, a to by byla už cenzura,“ uvedl moderátor pořadu Jan Kraus.

Televize Prima nakonec ohlásila, že odvysílá celý pořad bez úprav.

Obavy Primy jsou zbytečné, tvrdí odborník

Podle odborníka na mediální právo Aleše Rozehnala není obava televize Prima kvůli nedodržení zásad objektivity a vyváženosti oprávněná. „Podle standardní judikatury nejvyššího správního soudu se tato ustanovení vztahují pouze na zpravodajské a politicko-publicistické pořady. Je přímo řečeno, že některé pořady se tomuto nařízení vymykají,“ řekl Rozehnal. Mezi ně patří zábavné, sportovní, realityshow a další. „A mezi ně Show Jana Krause určitě patří.“

'Povznesme se nad malost. Odvolejme prezidenta.' Co zaznělo v neodvysílané Show Jana Krause?

Číst článek

Rozehnal se domnívá, že neodvysílání pořadu je součástí editoriální politiky, která je plně v kompetenci televize Prima, a ta by se neměla skrývat „za tu berličku objektivity a vyváženosti“.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechtěl chování soukromé televize komentovat. Jako občan si ale myslí, že televize měla pořad odvysílat, aby se zabránilo spekulacím. „Já teď nechci komentovat, jak funguje soukromá televize. Podle mého názoru, a to říkám spíš jako občan, si myslím, že by televize Prima měla ten pořad co nejdřív odvysílat, tak aby zabránila jakýmkoliv spekulacím a teoriím,“ řekl Sobotka ČTK poté, co udělil Jiřímu Bradymu medaili Karla Kramáře. Postup televize kritizoval bývalý diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský nebo poslankyně Miroslava Němcová (ODS).

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme