Kvůli setkání politiků s dalajlamou byla na Hradě čínská velvyslankyně, oznámil Kmoníček

Návštěvu tibetského duchovního vůdce dalajlamy v České republice řešila na Pražském hradě čínská velvyslankyně. Mluvila s ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynkem Kmoníčkem, který ji ujistil, že Česko svoji politiku nezměnilo. Schůzku Českému rozhlasu sám potvrdil. V úterý ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hynek Kmoníček

Hynek Kmoníček | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

„Česká republika je svobodná země. My nebudeme omezovat své návštěvníky ani to, kdo se s nimi setkává,“ řekl Hynek Kmoníček Českému rozhlasu.

„Nicméně je jasné, že vládní politika umožňuje členům vlády pouze něco, tedy se členové vlády budou chovat tak, jak se chovají členové vlády – to jest, že mají stejný názor jako v okamžiku, kdy souhlasili se strategickým partnerstvím s ČLR,“ dodal.

Chce se pan ministr setkat s dalajlamou? Měl by opustit vládu, napadl Ovčáček Hermana

Číst článek

Setkání s dalajlamou se zúčastnil například ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL.

Prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD a předseda vlády Bohuslav Sobotka ze stejné strany následně vydali prohlášení, ve kterém uvedli, že setkání s tibetským duchovním vůdcem není výrazem změny oficiální politiky České republiky.

Podle vicepremiéra Andreje Babiše z hnutí ANO ale Herman schůzkou vztahy mezi Českem a Čínou neohrozil.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme