Kybernásilí v Česku přibývá, často doprovází násilí skutečné

Kyberkriminality na celém světě přibývá a Česko není výjimkou. Nemusí ale jít jen o hackerské útoky, objevuje se stále více případů násilí ve virtuálním prostoru. Kybernásilí ale často provází skutečná agrese, třeba sexuální napadení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač, klávesnice, hacker, psaní na počítači, na klávesnici (ilustrační foto)

Počítač, klávesnice, hacker, psaní na počítači, na klávesnici (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Zatímco běžně máme se slovem násilí spojenou fyzickou újmu, ve virtuálním světě jde spíš o snahu člověka ponížit nebo ho společensky izolovat. Kybernásilí se věnovala konference v prostorách ministerstva vnitra, kterou uspořádala nezisková organizace Gender Studies.

„Za kybernásilí třeba považujeme rozesílání šokujících esemesek typu ‚když nepošleš tuto zprávu dál, tak tvoje matka zemře do dvou dnů‘. Existují i daleko razantnější formy kybernásilí, například evidentní zastrašování a vyhrožování. Kybernásilí může mít i podobu rozesílání intimních fotek,“ vyjmenovává policejní psycholožka Ludmila Čírtková.

Virtuální násilí se velmi často prolíná s tím reálným. Ať už je na začátku třeba sexuální napadení a následně zastrašování oběti prostřednictvím sociálních sítí, nebo naopak navázání kontaktu přes internet, které následně vyústí v ‚klasické‘ násilí.

Sebeobviňování

I proto nejsou k dispozici přesná čísla, protože pokud se policie zabývá například stalkingem, což je také jedna z forem kybernásilí, tak už nerozlišuje mezi tím, jestli k němu docházelo na internetu, nebo v reálném prostředí.

Ludmila Čírtková | Foto: Marián Vojtek

Podobně jako u znásilnění nebo domácího násilí platí, že oběti mají tendenci k sebeobviňování a mají tedy pocit, že si za napadení takříkajíc mohly samy. Proto často kybernásilí nenahlašují policii.

Nicméně oběti virtuálních útoků vyhledávají pomoc přeci jen častěji, což je dáno anonymitou internetu a určitou vzdáleností od pachatele. Oběti by zároveň podle policejní psycholožky Ludmily Čírtkové měly ukončit veškerou komunikaci, případně se obrátit na policii.

Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme