Lidé nejvíce věří armádě a policii. Nejméně církvím s novináři

Armáda, policie a soudy - těmto institucím veřejného života důvěřuje více než polovina Čechů. Na opačném konci žebříčku skončily církve a tisk. Vyplývá to z výsledků zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ve srovnání s dubnem v něm výrazný vzestup zaznamenaly odbory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výcvik aktivních záloh ve Vyškově | Foto: Vlasta Gajdošíková

Armádě podle CVVM věřilo 65 procent lidí. Špatně si nevedla ani policie, za armádou zaostala jen o 5 procentních bodů. Soudy znamenají jistotu pro 52 procent dotázaných.

Těsně pod poloviční hranicí se ocitly banky, ale i odbory. U odborářů dokonce zářijový průzkum potvrdil vzestupný trend – za důvěryhodné je označilo 47 procent dotázaných. Oproti letošnímu dubnu si tak polepšili o sedm procentních bodů a zaznamenali nové maximum srovnatelné s dosavadní nejvyšší hodnotou z března 2012.

Většina sexuálních trestných činů se odehraje v blízkých vztazích, ukázal průzkum

Číst článek

Opačných výsledků se naopak dočkala média, důvěra v ně opět klesla. Nejlépe si z nich vedlo rádio - to se těší důvěře 44 procent lidí. V závěsu za ním zůstaly televize a tisk. Celkem za poslední dva roky klesla důvěryhodnost těchto tradičních médií zhruba o 15 procentních bodů.

Pokles důvěry se týkal také internetu. „Důvěra k internetu je výrazně podmíněna věkem. V posledním šetření ovšem nastala situace, kdy i v nejmladší generaci důvěra k němu statisticky významně poklesla," uvedlo CVVM.

Neziskovým organizacím podle výzkumu důvěřovalo 40 procent lidí, zatímco negativně se k nim vyslovilo 48 procent respondentů. Nejhoršího skóre pak dosáhly církve, u kterých převažovaly negativní odpovědi nad pozitivními v poměru 69 ku 22 procentům.


Výzkum provádělo CVVM v období od 5. do 19. září na vzorku 999 obyvatel ČR starších 15 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme