Lidé v Žatci uctili Roma, který zemřel po konfliktu v pizzerii. Zasahovala policie

Asi 400 lidí ve čtvrtek v Žatci uctilo památku Roma, který zemřel před týdnem po konfliktu v místní pizzerii. Většina z nich, převážně Romů, se pak vydala k podniku, kde se neštěstí odehrálo. Tam na ně čekali zákazníci podniku a obyvatelé Žatce. Hrozícímu konfliktu zabránily policejní pořádkové jednotky a antikonfliktní týmy. Příčinu smrti mladého muže určí expertizy, pitva vyloučila cizí zavinění, řekla lounská policejní mluvčí Jaromíra Střelcová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U restaurace, kde 18.10. došlo k incidentu, po kterém zemřel mladý muž, hoří spousta svíček | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Neštěstí se odehrálo minulé úterý. Pravděpodobně zdrogovaný muž přišel do místní pizzerie, kde podle svědků obtěžoval ženy. Zákazníci ho pak drželi do příjezdu policie. Mladík ale i přes okamžitou první pomoc ze strany hostů restaurace zemřel. Případem se dál zabývají kriminalisté.

„Z prvotních výsledků soudní pitvy nebylo zjištěno cizí zavinění. Byl odebrán materiál na návazná laboratorní vyšetření. Příčina smrti by měla být stanovena na základě výsledku těchto analýz, řekla ČTK Střelcová. Výsledky policie očekává za několik týdnů."

Na náměstí v Žatci se sešly stovky Romů z celého Česka. Většina z nich se pak vydala k pizzerii. U té stála asi stovka lidí. Jak hosté podniku, tak obyvatelé Žatce. Skupiny na sebe pokřikovaly a několikrát hodily plastové lahve s pitím. Následně je od sebe oddělily pořádkové jednotky.

Rasová vražda

Pořadatel akce Jan Čonka označil navzdory předběžným výsledkům pitvy mladíkovu smrt za rasovou vraždu. „Prostě tomu nevěřím. Kdyby to byl člověk z majority, tak by tam určitě nedocházelo k tomu, že by ho šest lidí drželo a mlátilo. Tomu prostě nevěřím,“ řekl Čonka. Svůj názor opírá o údajné videozáznamy. O tom, že mladík byl před smrtí v pizerii napaden opakovaně, informoval server Romea.cz. Policie má k dispozici jak záznamy z restaurace, tak některá svědectví a další záznamy.

Majitelé nechali pizzerii téměř týden uzavřenou. Oni i personál byli opakovaně terčem urážek a výhrůžek.

Pietní shromáždění se konala i na dalších místech. Například v Jihlavě se pokojné půlhodinové akce nazvané Solidární a pietní shromáždění za oběti násilí zúčastnilo v parku Gustava Mahlera přibližně 120 lidí, převážně Romů, mezi nimi hodně rodin s dětmi. Řečníci mluvili o úmrtí Roma z Žatce, který podle nich zemřel na nevyjasněných okolností, a žádali o prošetření případu. "Mnoho lidí se ptá, proč zemřel?" řekl jeden z nich. Za zemřelého drželi zúčastnění minutu ticha, u jeho fotografie zapalovali svíčky.

Na pražském náměstí 14. října na Smíchově se před kostelem svatého Václava sešlo asi šedesát Romů. Akci pořádala Romská demokratická strana (RDS). Lidé tu vytvořili u jedné z lamp improvizovaný pomníček se svíčkami a romskými vlajkami. "Hlavní důvod shromáždění je uctít památku toho chlapce a zároveň se připojujeme k výzvě, aby byl incident řádně prošetřen," řekl Ladislav Sivák z RDS. Upozornil na případ, kdy policisté údajně zbili bezdůvodně tři Romy na pražském Černém Mostě. Přítomní požadovali stejná práva jako majorita a stěžovali si na nezájem oficiálních institucí řešit problémy Romů v ČR.

Romové v Žatci demonstrují za spravedlivé vyšetření smrti jednoho z nich
Proč umřel v Žatci mladý Rom?
Rasismus na škole v Mississippi: studenti nasadili černošskému spolužákovi oprátku

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme