Lidovci a STAN rozhodli, že půjdou společně do voleb. Potřebují 10 procent hlasů

Předsednictvo Starostů a nezávislých (STAN) v sobotu schválilo dohodu o volební koalici s KDU-ČSL. Rozhodnutí musí ještě příští týden potvrdit celostátní sněm hnutí. Spolupráci večer odsouhlasila i celostátní konference lidovců, nicméně i u KDU-ČSL ještě musí vše schválit sjezd strany. Pokud dvoučlenná volební koalice vznikne, musí získat více než deset procent hlasů, což je i nutná hranice pro vstup takového uskupení do Poslanecké sněmovny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Gazdík, tiskový briefing hnutí STAN a KDU-ČSL v Lipnici nad Sázavou

Petr Gazdík, tiskový briefing hnutí STAN a KDU-ČSL v Lipnici nad Sázavou | Foto: Filip Jandourek

„Shodli jsme se na prioritách programu. Shodli jsme se na tom, že v osmi krajích by měl být lídr za KDU-ČSL a v šesti krajích lídr za Starosty," uvedl předseda STAN Petr Gazdík.

Politické uskupení, které by v konkrétním kraji neměl lídra, by na kandidátce dostalo druhé místo. Možnost, že by v případě krachu jednání o volební koalici členové STAN vstupovali na kandidátky lidovců, označil Gazdík za nepřijatelnou variantu.

Koalice dvou stran ve sněmovně
Desetiprocentní hranici pro vstup koalice dvou politických subjektů do Poslanecké sněmovny stanovila novela volebního zákona z prosince 2001. Od přijetí této novely ve volbách do sněmovny uspěla jediná koalice, a to Koalice KDU-ČSL a US-DEU, která v roce 2002 získala 14,27 procenta hlasů.

„Máme v ruce návrh koaliční smlouvy a se základními parametry jsme dnes vyslovili souhlas," řekl novinářům předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Obsahuje i návrh lídrů za jednotlivé subjekty a finanční vyrovnání. Zdůraznil, že KDU-ČSL má se STAN společný pohled na většinu věcí i základní hodnoty. Možnost, že by lidovci mohli od dohody odstoupit, je podle něj v rovině teorie. „Samozřejmě nejvyšším orgánem strany je celostátní sjezd, ale nepředpokládám to," řekl.

Sobotní rozhodnutí lidovců označi ljejich předseda za velmi významný krok. „Rozhodli jsme, že chceme společně se starosty vytvořit předvolební koalici a v této koalici se ucházet o přízeň těch 30 procent voličů, kteří nechtějí ani pravicový liberalismus, nechtějí ani levici, nechtějí ani nestandardní populisty," řekl Bělobrádek.

Návrh dohody večer těsnou většinou potvrdila i konference KDU-ČSL. V tajném hlasování se pro koalici vyslovilo 39 delegátů, 31 bylo proti.

Dvoučlenná koalice by pro vstup do Poslanecké sněmovny potřebovala nejméně deset procent voličských hlasů. Kdyby strany kandidovaly jednotlivě, stačilo by jim pět procent. Předvolební průzkumy přisuzují lidovcům zhruba šest procent hlasů, Starostům a nezávislým kolem dvou procent.

„Nutná desetiprocentní hranice ve volbách pro nás není překážka, ale nutnost, pokud chceme tuto zemi změnit. Věříme, že společně můžeme být třetí silou, která získá 15 a více procent hlasů voličů," řekl už v pátek krátce před začátkem jednání v Lipnici nad Sázavou Gazdík.

Sjezd KDU-ČSL, Zlín, Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek

Starostové a nezávislí mají podle něj základ v komunální politice, kam přináší nové lidi, lidovci zase stoletou tradici. „Jestli máme v průzkumech kolem deseti procent, konečný součet bude daleko větší," uvedl v pátek Bělobrádek.

Roithová: Míříme výš

Lidovci mají ambici ve volební koalici s hnutím Starostové a STAN získat ve sněmovních volbách alespoň alespoň 15 procent voličských hlasů. Novinářům to řekla místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová po ukončení sobotní celostátní konference strany v Jihlavě. „Obavy o to, že bychom nepřekročili desetiprocentní hranici, jsou liché," řekla Roithová.

Uvedla, že po sečtení hlasů v posledních sněmovních volbách a určitých propočtech hlasů z krajských voleb mohou oba subjekty dohromady počítat s 500 tisíci voličskými hlasy. „I to samo o sobě stačí bohatě na překročení té desetiprocentní hranice. My ale míříme výš," řekla místopředsedkyně.

Jiří Pehe: Je utvoření koalice lidovců a STAN riskantní?

Číst článek

Gazdík už dříve řekl, že v pátek se nebude nediskutovat o žádné povolební spolupráci s ostatními subjekty. „Říkat, s kým půjdeme do koalice, znamená podléhat průzkumům veřejného mínění," řekl Gazdík. Bělobrádek z případné povolební spolupráce vyloučil komunisty a extremistické strany.

KDU-ČSL jedná se STAN o volební spolupráci od prosince. Zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) ve středu řekl, že jednání se STAN začalo pozdě. Je ale přesvědčen, že když se dohodnou, zbývá na sestavení společných kandidátek i na předvolební kampaň dost času.

ČTK, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme