Listopad přinesl jarní teploty. Padaly i staleté rekordy, nejtepleji bylo na Ostravsku

Úterní ráno bylo rekordně teplé na 56 ze 140 meteorologických stanic. Jsou mezi nimi i dvě, které fungují přes sto let. Nejtepleji bylo v Ostravě - Mošnově, kde naměřili v šest ráno 13,7 stupně Celsia. Padl tak dosavadní rekord z roku 2002, tehdy rtuť teploměru po ránu vyšplhala na 7,4 stupně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí, podzim, déšť | Foto: Fotobanka Profimedia

Nezvykle teplé ráno zažili zejména v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Celostátní průměr minimálních ranních teplot v úterý dosáhl 7,4 stupně, ale v Moravskoslezském a Zlínském kraji to bylo 10,3 stupně Celsia. Z těchto krajů přepisovalo tabulky 20 stanic, z toho devět stanic obsadilo čelo pomyslného žebříčku rekordů.

Kromě Mošnova bylo nezvykle teplo také v Mořkově na Novojičínsku, kde meteorologové naměřili 12,9 stupně proti 11 stupňům v roce 2002. V Lučině na Frýdecko-Místecku bylo po ránu 12,5 stupně.

Dosavadní rekordní minimální teplotu přepsaly i dvě stanice měřící déle než 100 let. V Bystřici pod Hostýnem, kde se měří 102 let, bylo 11,5 stupně. Dosavadní rekord 9,5 stupně tam zjistili v roce 2002. Na stanici Opava-Otice se měří venkovní teplota už 137 let a v úterý ráno byl o dva stupně pokořen rekord z roku 1926, který činil 9,3 stupně Celsia.

Bylo i pod nulou

Naopak nejchladněji bylo ráno v jižních Čechách, kde průměr ranních minim dosáhl 3,4 stupně. Mrzlo například ve Vyšším Brodě (minus tři stupně), v Černé v Pošumaví (minus 3,7 stupně) a nejchladněji bylo ve Volarech, kde naměřili 5,2 stupně pod bodem mrazu.

Nezvyklé teplo bylo i v pondělí, kdy padly teplotní rekordy na desítkách stanic. Teplo bylo i minulý týden v pátek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme