Lze vyměnit také ministry ANO a lidovců, připomněl Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD jednal s prezidentem o plánované výměně ministrů. Konkrétní jména oznámí na příští schůzce s Milošem Zemanem. Sobotka dodal, že by si výměnu členů vlády uměl představit i u ostatních koaličních stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka po své schůzce s prezidentem Zemanem (ilustrační foto) | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Sobotka si umí představit výměny i u ministrů ANO a KDU-ČSL. Připomněl ale koaliční smlouvu, podle níž změny závisí na předsedech těchto stran.

„Já se teď nechystám iniciovat jednání s panem Babišem nebo s panem Bělobrádkem, protože oni své názory už předběžně sdělili. Nicméně platí to, co jsem řekl na úvod. Chci se sejít se všemi členy vlády a chci s nimi mluvit o tom, co se povedlo, k čemu mám výhrady z hlediska jejich fungování a jaké by měly být hlavní cíle a úkoly, které by ještě vláda na jednotlivých ministerstvech měla dotáhnout do konce volebního období,“ řekl v úterý Sobotka po jednání se Zemanem.

Premiér odmítl potvrdit spekulace, že z vlády odejdou ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, šéfka resortu práce Michaela Marksová a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Skloňují se nová jména

Spekuluje se, že Dienstbiera ve vládě nahradí poslanec Jan Chvojka, jako nový ministr pro lidská práva. Místo Marksové v čele rezortu práce se mluví o poslanci Romanu Sklenákovi. Jméno senátora Jana Žaloudíka se skloňuje v souvislosti postu ministra zdravotnictví, kde by měl nahradit dosavadního ministra Svatopluka Němečka.

Žaloudík potvrdil, že s premiérem mluvil - řešit měli situaci ve zdravotnictví. „Probírali jsme věci týkající se zdravotnictví, protože mu tak jako nějakým způsobem poradcuji a to je celé. Pan premiér pak k tomu řekne, co on uzná,“ okomentoval setkání Žaloudík.

Změnu ministrů sociální demokracie oznámil Sobotka v pátečním dopise členům strany. Někteří ministři jsou podle něj unaveni, a proto potřebují vystřídat.

Ke zvážení změn ve vládě vyzval i koaliční partnery, ale předsedové ANO a KDU-ČSL úvahy o střídání v čele svých resortů odmítli. Od nového složení kabinetu si Sobotka podle dopisu straníkům slibuje dynamičtější práci.

Sobotka se nedomnívá, že by se měl ohledně změn dostat do konfliktu s prezidentem, i proto s ním některé možnosti dnes konzultoval.

ČTK, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme