Má se trestat za hanobení prezidenta? Svůj podpis pod návrhem chtějí odvolat další poslanci

Přibývá poslanců, kteří chtějí stáhnout svůj podpis z návrhu pro obnovení trestného činu hanobení prezidenta. Českému rozhlasu to potvrdili sami zákonodárci. Pod návrh se nejprve podepsalo přes šest desítek poslanců. Už teď je ale jasné, že minimálně jedenáct z nich svoje rozhodnutí přehodnotilo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Kailová (ČSSD)

Zuzana Kailová (ČSSD) | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

Z poslanců zvolených na kandidátce hnutí ANO už návrh nepodporují Milan Brázdil, Pavel Čihák, Bronislav Schwarz, Vlastimil Vozka nebo Stanislav Berkovec. Ten řekl, že se skupinou kolegů se rozhodli podat takzvané zpětvzetí.

„Od začátku jsme samozřejmě podporovali a myslím, že dál budeme podporovat vytvoření nějakého legislativního nástroje na ochranu symbolů republiky. Ale ten postih je tak přísný, to bychom se trochu vrátili k nějakým Brettschneiderům pomalu. Osobně si myslím, že by to bylo i zneužitelné. To byl důvod, proč jsme se s kolegy rozhodli dát návrh na to zpětvzetí,“ řekl Českému rozhlasu Berkovec.

Podpis odvolali i Markéta Wernerová a Zuzana Kailová (obě ČSSD) a čtyři zákonodárci Úsvitu - Národní koalice. Předkladatel návrhu Zdeněk Ondráček (KSČM) názor nezměnil a změnu předloží i přes úbytek podporovatelů.

Také řada poslanců ČSSD stále svůj podpis neodvolala. Třeba poslankyně Marie Benešová nechápe, proč se někteří její kolegové rozhodli jinak.

Necouvnu, trvá na návrhu trestat hanobení prezidenta komunista Ondráček. Po ANO a ČSSD otáčí i Úsvit

Číst článek

„Lidí, co to pak berou zpátky, si ani nemůžu vážit. Tak vím, pod co se podepisuju, ztotožňuju se s tím, byť je to možná na hraně,“ řekla exministryně spravedlnosti.

Benešová tak může narážet třeba na počínání Markéty Wernerové, která v úterý na Twitteru uvedla, že svůj podpis připojila po intenzivním přemýšlení. Teď si to rozmyslela.

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka už dřív označil návrh za „nesmyslný a rizikový“.

Vadí hrozba vězení

Poslanci hnutí Úsvit - Národní koalice se shodli na tom, že od podpisu ustoupí. Čtyři z nich Českému rozhlasu potvrdili, že svůj podpis berou zpět. Vadí jim trestní sazba, která by za hanobení prezidenta hrozila, tedy až rok za mřížemi.

Stejný problém mají s návrhem někteří poslanci hnutí ANO. „Mojí nepozorností jsem sankci jednoho roku vůbec nezaregistroval,“ vysvětluje Pavel Čihák (ANO). Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše je návrh protiústavní a omezil by svobodu slova.

Kritika návrhu zaznívala i na různých setkáních 17. listopadu. Už předtím plány na novelu kritizovali také někteří ústavní právníci, například Jan Kysela.

dab, Ondřej Látal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme