Místopředseda lidovců: Pokud Babiš nevysvětlí příjmy, očekává KDU-ČSL dohadovací řízení

Pokud ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš nevyjasní situaci kolem svých příjmů a kolem dluhopisů společnosti Agrofert, očekává KDU-ČSL, že premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka vyvolá koaliční dohadovací řízení. V pořadu Partie televize Prima to řekl místopředseda lidovců Jan Bartošek. Další host pořadu, šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura pak nepředpokládá, že by Sobotka Babiše z vlády odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Bartošek, KDU-ČSL | Foto: Filip Jandourek

„Jediný, kdo může rozhodnout, zda došlo k porušení zákona, je soud. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit jednu věc. Jestliže ministr financí svou rétoriku vede tak, že se nemá krást, potažmo všichni kradou, kdo jiný by měl mít pořádek ve svých účtech než ministr financí," řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Ministr financí Andrej Babiš by podle něj měl premiérovi předložit důkazy o tom, že jeho příjmy jsou v pořádku. „V případě, že v pořádku nebudou, tak očekáváme, že premiér vyvolá podle koaliční smlouvy dohadovací řízení, a tam si řekneme, jaké kroky budou následovat," řekl Bartošek. Takové kroky nechtěl předjímat, lidovci ctí presumpci neviny a očekávají, že Babiš dokáže věci vysvětlit.

Chybné majetkové přiznání Babiše budou řešit poslanci. 'Já to snesu, jsem otrlý,' vzkazuje ministr

Číst článek

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že premiér Sobotka by měl v normálním světě Babiše z vlády odvolat. „Když sleduji, jak se chovají a vystupují představitelé vlády, tak reálně to neočekávám," dodal.

Podle něj lidovci i sociální demokraté rétoricky ostře proti vicepremiérovi ministrovi financí vystupují, ale na skutečné kroky schází.

Dohadovací jednání upřesňuje bod 15 koaliční smlouvy mezi ČSSD, ANO a Kdu-ČSL. V případě, že vznikne mezi koaličními stranami spor týkající se plnění této koaliční smlouvy nebo zásadní záležitosti koaliční spolupráce, která není upravena touto koaliční smlouvou, má právo každá koaliční strana požadovat zahájení dohadovacího jednání. Jeho smyslem je spor vyřešit v dobré víře.

Po výzvě koaliční strany k zahájení dohadovacího jednání, adresované ostatním koaličním stranám, bude předsedou vlády nejprve svolána koaliční rada, a v případě, že tato spor nevyřeší, bude předsedou vlády svoláno jednání předsedů koaličních stran.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme