Moravskoslezským hejtmanem bude rektor Ivo Vondrák z ANO. Koalici doplní lidovci a ODS

Hnutí ANO získá další hejtmanský post. Dosavadní rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a krajský lídr ANO Ivo Vondrák povede Moravskoslezský kraj. Slíbil, že se místa rektora vzdá. Bude mít osm náměstků. Koaliční smlouvu v pondělí podepíší zástupci ANO, KDU-ČSL a ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Vondrák, lídr ANO do krajských voleb v Moravskoslezském kraji | Foto: ČTK, Petr Sznapka

Prvním náměstkem bude lídr KDU-ČSL Lukáš Curylo, který bude mít na starosti kulturu a památkovou péči. V jedenáctičlenné radě bude míst ANO šest míst, KDU-ČSL tři a ODS dvě křesla. Ustavující zastupitelstvo by se mělo konat 1. listopadu. Vondrák to řekl po jednání tří koaličních stran, které trvalo jen hodinu.

Za ANO budou hejtmanovými náměstky Jaroslav Kania, Martin Gebauer, Jan Krkoška a Jarmila Uvírová a členkou rady Radomíra Vlčková. Kania bude mít na starosti finance, investice a majetek, Gebauer zdravotnictví, Krkoška regionální rozvoj a turistický ruch a Uvírová životní prostředí a zemědělství.

Hejtmanem Pardubického kraje bude dál Martin Netolický, koaliční smlouva byla podepsána

Číst článek

Za KDU-ČSL bude dalším náměstkem Jiří Navrátil, který se bude starat o sociální oblast, a členem rady Vít Slováček. Za ODS budou hejtmanovými náměstky Jakub Uncuka, jehož resortem budou chytrý region a doprava, a Stanislav Folwarczny, který bude mít na starosti školství.

„V podstatě jsme se dohodli i na výborech a komisích, kolik jich bude, kdo jim bude dělat předsedu, ale to je zatím předběžné,“ řekl Vondrák. Z funkce rektora odstoupí.

„Ustavující zastupitelstvo, pokud nebude nějaká námitka proti platnosti voleb, by se mělo svolat k 1. listopadu, protože 2. listopadu tady bude na návštěvě pan prezident Miloš Zeman, takže nový hejtman by se mu měl věnovat,“ dodal nejspíš budoucí hejtman.

V nově zvoleném zastupitelstvu bude mít vítěz voleb ANO 22 mandátů, ČSSD obsadí 14 křesel, komunisté devět a lidovci osm. Po šesti zastupitelích bude mít pak Koalice SPD a SPO a také ODS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme