Motivace a zapojení do péče o dítě. Muži budou zřejmě mít nárok na otcovskou dovolenou

Zavést pětidenní placenou otcovskou dovolenou doporučil poslancům sociální výbor sněmovny. Novinku obsahuje vládní návrh novely o nemocenském pojištění. Muži by podle něj mohli dostat volno do šesti týdnů po narození potomka. Pokud odváděli nemocenské pojištění, dostávali by z něj 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodiče s dítětem | Foto: Corbis

Výhrady k normě má poslankyně TOP 09 a Starostů a členka sociálního výboru Markéta Adamová, přesto ji nejspíš ale nakonec podpoří.

„Jelikož je mateřství nebo porod dítěte dlouho očekávaná událost, tak samozřejmě otec má možnost si ošetřit svoji zákonnou dovolenou i na tuto dobu, nicméně pokud tento návrh projde, vlasy si trhat nebudu,“ sdělila Adamová

Podle ministerstva práce a sociálních věcí má otcovská dovolená posílit vazbu mezi rodiči a dítětem a má motivovat muže, aby se víc zapojili do péče. Nárok na otcovskou by měli mít muži, kteří jsou v matrice uvedeni jako otcové nebo které jako náhradní rodiče určil soud. Novela počítá i s rozšířením nároku na sirotčí důchod a také s nemocenskou pro dobrovolné hasiče.

„Chceme podporovat otce, aby se více zapojovali do péče o dítě. Domníváme se, že týden během šestinedělí je minimum. Umožňujeme tatínkům, aby si vybrali nemocenskou, částka je stejná jako mají maminky při peněžité pomoci v mateřství,“ popsala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Poslanci navíc uvažují o rozšíření nemocenské i na dobrovolné záchranáře vodní a horské služby.

Jana Čermáková, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme