Na Designbloku se předvedou pacientky s rakovinou prsu. Čeští návrháři jim navrhli netradiční modely

Až sedm tisíc žen v Česku onemocní rakovinou prsu. Víc než stovka z nich jsou přitom mladé ženy do 35 let. Příběhy některých z nich představí netradiční módní přehlídka v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. Čeští návrháři chtěli mladé pacientky podpořit, a tak pro ně vytvořili speciální modely v rámci letošního ročníku Designbloku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Módní přehlídka, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Dominik Tola

Jeden z netypických modelů oblékne dvaatřicetiletá Kateřina Koubková z Kladna. Bulku v prsu si objevila před čtyřmi lety.

„Myslela jsem si, že to bude jenom tuková bulka, protože moje sestra ji měla taky. Určitě jsem si nemyslela, že to bude karcinom prsu,“ popisuje.

U mladých žen není onemocnění prsu úplně typické, ale nádor bývá o to agresivnější. Kateřina musela absolvovat náročnou léčbu.

„Ten půlrok, co jsem měla chemoterapie, jsem vlastně nežila. Člověk si přijde hrozně ošklivý kvůli ztrátě vlasů. To bylo první, co jsem řešila. Nakonec jsem zjistila, že to nebylo to nejhorší, co mě čekalo. Nejhorší bylo, že i tělo se začalo měnit, a chemoterapie byla obzvlášť náročná na psychiku,“ říká Kateřina.

Nádor prsu se povedlo vyléčit, zdravá ale Kateřina není. „Rok na to mi zjistili metastáze na játrech, od té doby beru léky na to, aby nerostly dál. Nic mi nedělají, takže žiju vlastně normálně, nic mě nebolí, nemám žádná omezení, akorát nemohu mít děti,“ pokračuje Kateřina.

Během léčby se Kateřina vdala, její přítel a dnes manžel je podle jejích slov největší oporou. V šatech, které bude předvádět na módní přehlídce, proto chtěla mít něco, co by symbolizovalo jejich vztah. „Na svůj oděv, který mi daroval, napsal vzkaz, který je všitý do šatů. Je tam napsané ‚Jsi to nejlepší, co mě v životě potkalo‘,“ dodává.

Přes sedm tisíc případů ročně

Lékaři v České republice ročně odhalí přes sedm tisíc pacientů s rakovinou prsu. Uvádí to Onkologická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Onemocnět mohou i muži a mladé ženy do 35 let.

Podle lékařky Petry Tesařové přistupují mladé ženy k léčbě zodpovědně. „Jsou velmi racionální, přicházejí si svého ošetřujícího lékaře vybrat, konzultují svůj problém vždy ještě někde jinde v rámci druhého názoru. Nejsou hysterické,“ uvádí Tesařová.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme