Na třetí pokus. Zeman přijal na Hradě Hollanda

Až napotřetí se podařilo zorganizovat návštěvu francouzského prezidenta Francoise Hollanda v Praze. Dvakrát ji překazily teroristické útoky. Oba prezidenti konstatovali, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou bezproblémové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setkání Francoise Hollanda a Miloše Zemana v Praze | Foto: ČTK

Hollande v Praze jednal s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Ocenil podporu v boji proti terorismu a podporu francouzské vojenské mise v africkém Mali.

Podle obou prezidentů jsou vztahy obou zemí bezproblémové. Spolupráce funguje v kultuře i v obchodu. V České republice působí na 500 francouzských firem, které zaměstnávají sto tisíc lidí.

Bývalý prezident Sarkozy Francii znovu vládnout nebude. V primárkách vypadl, vyhrál Fillon

Číst článek

V oblasti obchodu se podle Zemana jeden problém nachází. „Jediným bodem, který tuto spolupráci poněkud kazí a který jsme s panem prezidentem důkladně projednávali, je takzvaný Loi Macron, který znesnadňuje našim dálkovým dopravcům obchodní výměnu s Francií,“ řekl Zeman.

Problematický zákon budou řešit ministři

Podle francouzského zákona o minimální mzdě, kterému se přezdívá Loi Macron, musí české spediční firmy platit svým zaměstnancům minimální mzdu v přepočtu 260 korun na hodinu. Francie se brání, že tento zákon zamezuje zneužívání volného pohybu služeb v Evropské unii.

Setkání Francoise Hollanda a Miloše Zemana v Praze | Foto: ČTK

Oba státníci se ale dohodli, že o otázkách francouzského zákona o minimální mzdě a evropské směrnice o vysílaných pracovnících, která se také týká řidičů kamionů, budou jednat společně ministři průmyslu a obchodu obou zemí. Také se shodli na zjednodušení a zrychlení fungování Evropské unie a na lepší ochraně její vnější hranice.

Hollande musel dvakrát svou návštěvu České republiky odložit. První kvůli útoku v Nice ze 14. července a druhý kvůli smrti kněze v kostele v Normandii, kterého zabili islámští teroristé. Francouzský prezident řekl, že se na návštěvu Prahy těšil.

Setkání Francoise Hollanda a Miloše Zemana v Praze | Foto: ČTK

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme