Na Ústecku jedná ANO s KSČM, v Olomouckém kraji s ČSSD. S hnutím nepočítají na Královéhradecku

Volební mapa Česka po krajských volbách zmodrala v barvách hnutí ANO, povolební jednání ale můžou ještě všelicos změnit. Po pátečních a sobotních volbách začala totiž vyjednávání stran. Někde se už koalice rýsuje, jinde budou zástupci stran teprve jednat nebo výsledky jednání zatím nezveřejňují. Už v sobotu se například vítězné ANO dohodlo s ČSSD v Olomouckém kraji. V Královéhradeckém kraji naopak hnutí hrozí odchod do opozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby 2016, ANO, Andrej Babiš | Foto: Martin Svozílek

V Olomouckém kraji se ANO dohodlo na spolupráci s ČSSD už v noci, v zastupitelstvu ale nemají potřebnou většinu. Zástupci ANO s ČSSD proto oslovili s nabídkou koaliční spolupráce ODS a Koalici pro Olomoucký kraj. Vyjednávací tým ODS v neděli odešel z první schůzky s ANO a ČSSD bez uzavřené dohody. Koalice pro Olomoucký kraj složená z lidovců a Strany zelených by se měla k nabídce vyjádřit večer.

Spolupráci ANO s vítěznou ČSSD nevyloučili zástupci stran v Jihočeském kraji. K tomu, aby strany získaly nadpoloviční většinu, však také zde budou potřebovat dalšího partnera.

V Královéhradeckém kraji hrozí vítěznému hnutí ANO odchod do opozice, už v sobotu se na většinové koalici totiž začali domlouvat zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. V neděli zdejší ANO vydalo prohlášení, že by chtělo vytvořit vládu s dalšími dvěma stranami. Možné vytvoření koalice pěti stran označilo za podvod na voliče.

Vznik dvojkoalice preferuje ANO v Ústeckém kraji, o možné spolupráci jeho zástupci jednali s druhou nejsilnější stranou, dosud vládnoucí KSČM. Ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO nevyloučil, že hejtmanem by mohl zůstat Oldřich Bubeníček z KSČM.

V Pardubickém kraji začnou tři strany, které ve volbách získaly nejvyšší počty hlasů, oficiálně vyjednávat o možné koalici v pondělí. Nejdříve se sejdou zástupci ČSSD a lidovecká Koalice pro Pardubický kraj (KPK), které spolu dosud spolupracovaly v krajské vládě, a poté si k jednání přizvou vítěze voleb ANO, řekl hejtman Martin Netolický z ČSSD.

Povolební debata ČRo: Kalousek označil KSČM za extremisty. 'Jsme radikální levice, ' odmítl Filip

Číst článek

Ve středních Čechách by mohla vzniknout koalice ANO, Starostů a nezávislých (STAN) a TOP 09. Jejich zástupci se dohodli, že budou jednat exkluzivně v tomto formátu.

Ve Zlínském kraji vítězní lidovci zatím mluvili se zástupci hnutí ANO, ČSSD a STAN, uvedla krajská tajemnice lidovců Karla Vaculínová.

Na jihu Moravy nebude podle politologa Michala Pinka klíčovým ukazatelem k vytvoření koalice ideová blízkost stran, ale personální vazby. Jihomoravský hejtman a lídr ČSSD Michal Hašek je připravený odejít po volbách, ve kterých na jihu Moravy vyhrálo ANO před KDU-ČSL a ČSSD, i do opozičních lavic. Strany s tamním lídrem ČSSD Haškem odmítají jednat. Jihomoravské ANO nepředpokládá jednání s KSČM a SPD s SPO. S dalšími stranami jedná, koalice ale zatím nevznikla. Ve hře je několik variant, řekl lídr jihomoravského ANO Bohumil Šimek.

Vítězství hnutí ANO slaví i v Karlovarském kraji, kde začne v neděli oslovovat případné koaliční partnery. Postupně chce jednat se všemi osmi stranami, které se do zastupitelstva dostaly. Hnutí získalo v Karlovarském kraji 13 ze 45 mandátů v zastupitelstvu. Za ní skončila ČSSD s osmi mandáty.

Pospíšila voliči ‚vykroužkovali‘ z posledního na 1. místo. Podívejte se, komu preferenční hlasy pomohly a koho vyřadily

Číst článek

První schůzky absolvovaly už také strany, které byly úspěšné v krajských volbách v Plzeňském kraji. Zatím ale nikdo nechce říct, kdo s kým o možném povolebním uspořádání jedná. Jasněji by mělo být v pondělí, kdy budou mít některé ze stran schůze svých krajských vedení. Volby v kraji vyhrálo ANO před ČSSD, ODS a KSČM. Z různých zdrojů se ozývají hlasy, že by se v kraji mohla utvořit podobná koalice, jako je v Plzni. Tam v komunálních volbách vyhrálo ANO, po dohodě ČSSD, ODS, Občanů patriotů a KDU-ČSL se ale ocitlo v opozici.

Povolební jednání na Vysočině zahájí vítězná ČSSD v pondělí. Sociální demokraté chtějí jednat se zástupci všech volebních stran, které ve volbách uspěly. Jednání zahájí s koalicí SPD a SPO, která ve volbách získala tři mandáty. Nakonec přijde na řadu vyjednávací tým hnutí ANO, které skončilo ve volbách na druhém místě s devíti mandáty, řekl krajský předseda ČSSD Petr Krčál.

Jednání pokračují také v Libereckém kraji. Vítězní Starostové pro Liberecký kraj preferují čtyřkoalici s druhým ANO a také s ČSSD a ODS. Zatím se ale nedohodli, jednání tak budou pokračovat ve středu a ve čtvrtek, řekl po jednání lídr starostů hejtman Martin Půta.

V rychle uzavřenou koaliční spolupráci v Moravskoslezském kraji věří lídr vítězného hnutí ANO Ivo Vondrák. Bezprostředně po volbách nabídl účast v koalici lidovcům a ODS, s nimiž se k jednání znovu sejde v pondělí večer.

ČTK, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme