Nad Kalouskovou prohrou jsem radostně pozdvihl obočí, komentoval volby Zeman

Letošní krajské a senátní volby mohou předznamenat výsledky voleb do Poslanecké sněmovny příští rok. Myslí si to prezident Miloš Zeman, podle něhož jdou špatné výsledky ČSSD spíše za vedením strany než za regiony. V rozhovoru pro Blesk.cz dnes podotkl, že v minulosti v regionálních volbách vítězily strany parlamentní opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"ANO vyhrálo jako opozice ve vládní koalici," uvedl a poblahopřál hnutí k vítězství. Zároveň mu ale vzkázal, že počet hejtmanů je pro něj stále ve hvězdách.

Hnutí ANO zvítězilo v devíti krajích, ČSSD obhájila první místo jen ve dvou. „Vítězství ve dvou krajích asi nikdo za volební úspěch pokládat nebude,“ komentoval to prezident. Neřekl ale, zda má předseda sociálních demokratů vyvodit odpovědnost za výsledek voleb.

Poražení voleb 2016: fiasko pro Kalouskovu TOP 09, na Moravě nepomohla ani klobása

Číst článek

ČSSD nezopakovala sedm triumfů. Zeman poznamenal, že při koaličních vyjednáváních se často spojí druhý a třetí v pořadí proti prvnímu. Soudí proto, že ANO bude mít méně než devět hejtmanů, většina to ale bude. Hnutí ministra financí Andreje Babiše má podle Zemana poměrně velký koaliční potenciál. Prezident si dovede představit koalice ANO s KSČM, ČSSD i ODS, jen s TOP 09 nikoli.

Zemana podle jeho slov potěšila prohra TOP 09 a Miroslava Kalouska a radostně nad ní pozdvihl obočí. Kalousek podle prezidenta něj založil svoji politiku pouze na kritice prezidenta a šéfa ANO Andreje Babiše. A to nezafungovalo. Podle agentury Median ztratila TOP 09 nejvíce voličů. Proti předčasným volbám v roce 2013 se jich od ní odklonilo 42 procent.

Neúspěch svých blízkých ze Strany práv občanů ve Zlínském kraji, mezi nimi i hradního kancléře Vratislava Mynáře a prezidentova poradce Martina Nejedlého, komentoval Zeman následovně: "Příliš spoléhali na své síly." Narážel na fakt, že ve Zlínském kraji se nespojili s hnutím Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Výsledky krajských voleb mohou být předzvěstí výsledku voleb sněmovních, soudí prezident. Složení současné vládní koalice podle něho neovlivní. Do parlamentních voleb zbývá zhruba rok a rozbíjet v takovém případě koalici se nevyplatí, řekl Miloš Zeman. Připomněl, že sám apeloval na setrvání ANO ve vládě i při nedávné krizi kolem reorganizace celostátních policejních útvarů.

 

ČTK, Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme