Národní potravinová sbírka opět pomáhá. Přispět lidem v nouzi můžete i v Českém rozhlase

V Česku žije podle statistik 400 tisíc lidí pod hranicí chudoby. Pomoci jim může sobotní Národní potravinová sbírka, do níž se zapojilo téměř 660 obchodů. Pokud se chcete akce také zúčastnit, stačí abyste ke svému nákupu přikoupili trvanlivé potraviny, které za pokladnou vytřídí dobrovolníci a následně odevzdají charitativním neziskovým organizacím. Potraviny můžete přinést také do vestibulu Českého rozhlasu v Praze na Vinohradech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní potravinová sbírka | Foto: Michaela Vydrová

Potravinové balíčky pomůžou například lidem, kteří jsou v nouzi a nekoupí si jídlo třeba proto, aby měli na nájemné. Na Národní potravinové sbírce se podílí více než stovka neziskových organizací po celé republice, které pak potravinové balíčky rozdělují svým klientům.

„Distribuce potravin u nás funguje tak, že v prvé řadě dáváme potraviny našim klientům, kam spadají právě třeba sociální byty, tréninkové byty (kde jsou matky s dětmi i celé rodiny), denní centra, noclehárny, azylové domy, ale také komunitní centra (věnující se seniorům) a dále domy se zvláštním režimem (kde jsou klienti závislí na pomoci druhé osoby z důvodu věku nebo zdravotního stavu),“ popsala Inka Králová z pražské pobočky Armády spásy.

Většinou jde o potravinové balíčky, s klienty ale také společně vaří z donesených surovin. To se týká hlavně seniorů. Na Armádu spásy se obrací také městské části. Jejich kurátoři mají přehled o tom, kdo právě potraviny potřebuje.

Pomoc ze strany obchodníků

Sbírka podle předsedkyně Byznysu pro společnost Pavlíny Kalousové chce upozornit i na to, že roste počet lidí, kteří potřebují pomoc. A také, že se potravinami zbytečně plýtvá. „Také upozorňujeme na téma plýtvání potravinami, protože to je i v České republice poměrně významný problém. Všechny obchodní řetězce u nás toto téma řeší.

Řetězce přispívají do potravinových bank po celý rok, dávají jim suroviny, kterým brzy skončí záruční doba. Podle Kalousové jim to umožňuje změna předpisů u DPH u darovaných potravin.

Za jídlo darované potravinovým bankám nezaplatí obchodníci DPH, navrhuje ministerstvo

Číst článek

„To není úplně klasické osvobození. Je to tak, že v souladu s evropskou legislativou je i v České republice možné stanovovat hodnotu potravin, které se blíží datum spotřeby. V případě, že je darujete, je možné tu cenu stanovovat jako nulovou nebo blížící se nule. A tak z nulové hodnoty vlastně máte nulovou výši DPH,“ říká Kalousová.

Ředitel České federace potravinových bank Fabrice Martin Plichta popsal, kolik letos zejména obchodní podniky darovaly do potravinové pomoci. „Už máme nasbíráno přes tisíc tun potravin, což představuje 500 milionů porcí. Pomáháme celkem přes 50 tisícům lidí skoro na denní bázi,“ uvedl Plichta.

Jaké potraviny je nejlepší darovat, se lidé dozvědí od dobrovolníků v jednotlivých prodejnách. Seznam obchodů, které se do sbírky zapojily, je na webu Potraviny pomáhají.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme