Nejlépe se podniká v Pelhřimově, body ale sbírala celá Vysočina

Nejlepším městem pro podnikání je Pelhřimov. Druhé místo patří Humpolci, třetí skončila Jihlava. Vyplývá to z výsledků 9. ročníku soutěže Město pro byznys 2016, výzkum zpracovala agentura Datank.

Pelhřimov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykovo náměstí v Pelhřimově | Foto: Flipper77 Creative Commons Attribution 3.0 Czech Republic

Soutěže se zúčastnilo 205 měst a obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy. Loni zvítězil Humpolec před Dobruškou.

Pelhřimov se na první místo vyhoupl především díky největšímu podílu podnikatelů, nejnižší dlouhodobé nezaměstnanosti, nejnižším nákladům na dluhovou službu a také úspěšnému čerpání dotací z Evropské unie.

„Není to krátkodobá záležitost, Pelhřimov se věnuje podnikatelům. Vytvořili jsme průmyslové zóny, osvědčila se nám pravidelná setkání s podnikateli. V rozpočtu města jsme navýšili kapitálové výdaje," komentoval vítězství starosta Pelhřimova František Kučera. Za problém označil jen nedostatek odborné pracovní síly.

Humpolec, dlouhodobě nejlepší místo pro podnikání v ČR, se stal vítězem v roce 2008, 2013 a 2015. Město tradičně patří k lokalitám s vysokým podílem podnikatelů, firem a velkých zaměstnavatelů. Má i dostatečný počet kvalifikovaných zaměstnanců, protože nabízí vysoký podíl učňů a studentů v odborném vzdělávání.

Jihlava získala body především v části týkající se radnice, konkrétně v kritériích hospodaření a finanční stability města. Je úspěšná v čerpání dotací EU a také má vysoký podíl výdajů radnice na investice.

Obce se ve výzkumu Město pro byznys hodnotí na základě 34 kritérií rozdělených do dvou oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou oblast, která se na celkovém hodnocení podílí 50 procenty, mohou ovlivnit svým chováním radnice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme