Nenech to být, vzkazuje žákům novým projekt. Proti šikaně bojuje přes 'přihlížející většinu'

VIDEO V ČLÁNKU. Na českých školách snadněji odhalí šikanu. Studenti brněnského gymnázia spustili online projekt "Nenech to být". Žáci můžou přes jednoduchý webový formulář nahlásit, pokud jsou například svědky šikany ve třídě. Autoři projektu Jan Sláma a David Špunar projekt v pondělí představili společně s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD), která nad ním převzala záštitu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šikana

šikana | Foto: Fotobanka Pixabay

Systém funguje jednoduše: student přes formulář na webových stránkách anonymně popíše šikanu nebo jiné problémy, které se u něj ve třídě dějí. Zprávu potom v e-mailu dostane pověřená osoba příslušné školy, například metodik prevence. Školy se musí do systému registrovat. Projekt byl spuštěn v neděli večer a za prvních pět hodin měli jeho autoři informace o 487 návštěvách lidí, 66 žádostí studentů o registraci jejich školy a 11 žádostí škol o registraci. Sami studenti či rodiče se do systému registrovat nemusí.

Autoři chtějí projektem pomoci šikanu odhalovat hlavně přes tzv. mlčící většinu třídy. Tedy děti, které šikanu vidí, ale často se ji bojí nahlásit.

Projekt podpořil na svém videu také uznávaný youtuber NejFake, kterého Sláma se Špunarem oslovili. Jeho video, ve kterém nový web představil, zhlédlo dosud zhruba 21 000 lidí. Nápad vítá i vedení Linky bezpečí. Jen za minulý rok její pracovníci řešili přes 2000 telefonních hovorů o šikaně. To je meziročně o 700 víc.

ČTK, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme