Nový ministr Ludvík sežene pro zdravotnictví víc peněz, doufá lékařská komora. Na změny má ale málo času

Česká lékařská komora si hodně slibuje od nového ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka z ČSSD. Doufá, že sežene víc peněz a bude dobře řídit resort. Zaznělo to na sobotním sjezdu komory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Ludvík vysvětlil financování biologické péče | Foto: Šárka Ševčíková

Komora vidí velký problém ve stále rostoucích nákladech na léčbu. I přes to, že by se finance ve zdravotnictví měly navyšovat, nebude jich prý v budoucnu dost. Peníze by mohl ale sehnat právě Ludvík.

„My si slibujeme, že přijde někdo, kdo bude u moci pouze jedenáct měsíců, což je možná výhoda i nevýhoda, protože má málo času, na druhou stranu o to víc se bude snažit. O to víc mohou ty věci jít rychle. My si od toho slibujeme, že i on bude schopen, třeba jak je schopen do nemocnice sehnat peníze od zdravotních pojišťoven, že bude schopen sehnat peníze pro resort a bude ho řídit takovým způsobem, že to manažersky zvládne,“ řekl mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.

Změny ve vládě: Němečka nahradí ředitel nemocnice Motol Ludvík, Dienstbiera poslanec Chvojka

Číst článek

Lékaři na sjezdu také kritizovali odstupujícího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Komora tvrdí, že je zdravotnictví v personální a ekonomické krizi.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | Foto: Noemi Fingerlandová

Podle předsedkyně Revizní komise České lékařské komory Jany Vedralové se problémy ještě zhoršily.

„Komora už nemůže garantovat úroveň zdravotní péče. Na to všechno jsme ho upozorňovali a v tomto nekonal. Faktem je, že tenhle problém překračuje možnosti ministra zdravotnictví, chtělo by to celou vládu a upozorňovali jsme na to i ministerského předsedu. A nic se neděje,“ řekla Vedralová.

Podle Němečka vláda většinu požadavků plní. Hájil se i tím, že peníze do zdravotnictví za jeho působení přitékaly třeba navýšením plateb za státní pojištěnce.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme