Obecní rozhlas bez Karla Gotta. Ostravská radnice chce vyměnit slavné zpěváky za kostelní sbor

Ostrava-Krásné Pole už nebude pouštět obecním rozhlasem Karla Gotta, Hanu Zagorovou ani další zpěváky zastupované Ochranným svazem autorským. Radnice se kvůli zdražení poplatků rozhodla neprodloužit s tímto spolkem chránícím práva umělců smlouvu. Koupila místo toho cédéčko s písničkami od autorů, které svaz nezastupuje. A navíc v Krásném Poli chystají i vlastní nahrávku od kostelního sboru.

Tento článek je více než rok starý.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saxofon, hudba, jazz

Saxofon, hudba, jazz | Foto: Fotobanka Pixabay

Hlášení obecního rozhlasu v Ostravě-Krásném Poli jsou momentálně bez písniček. Radnice totiž neprodloužila smlouvu s Ochranným svazem autorským.

„Přišel nám návrh smlouvy na 12 tisíc. Dříve jsme platili něco kolem sedmi a už tato částka nám přišla hodně vysoká vzhledem k tomu, že hrajeme písničky několikrát do měsíce," vysvětluje lidovecký starosta obvodu Tomáš Výtisk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obecní rozhlas bez Karla Gotta. Ostravská radnice chce vyměnit slavné zpěváky i za kostelní sbor. Téma pro Petru Sasínovou

„Problém je, že Ochranný svaz autorský nevypočítává poplatek z toho, kolikrát se písnička hraje, ale kolik je amplionů. Teoreticky bychom mohli zahrát skladbu jednou ročně a platili bychom 12 tisíc, což je nepřijatelné," dodává Výtisk s tím, že mají osmdesát amplionů.

Už brzy bude místní rozhlas hrát jiné písničky, které vyjdou levněji. „Nově jsme zakoupili cédéčko a uzavřeli smlouvu s jejím vydavatelem. Zaručil se nám, že autoři nepodléhají autorskému právu, a dal nám právo na padesát let tuto hudbu reprodukovat bez poplatku," upřesňuje Výtisk.

Obec si chce nahrát i vlastní hudbu. „Máme tady kostelní sbor, jehož přáním by bylo vydat vlastní cédéčko. Rozhodli jsme se, že bychom jim pomohli, a pokud by nazpívali i některé staré autory, kteří už nejsou licencovaní, tak bychom je také mohli používat při hlášení rozhlasu. S tímto cédéčkem počítám hlavně při vyhlašování pohřbů," doplňuje lidovecký starosta.

Rozhlas funguje v Krásném Poli od roku 1949 a lidé jsou na něho zvyklí. „Dozvíte se z něj zprávy a různé zajímavosti, co se děje. Nechala jsem si zahrát k narozeninám nebo když bylo nějaké úmrtí. Oni k tomu složí i nějaké věty. Je to pěkné a je to tradice," popisuje místní rodačka Jana Koběrská.

Podle předsedy představenstva Ochranného svazu autorského Romana Strejčka většina obcí na nové zvýšení poplatků přistoupila. „Je to jeden z prvních, ne-li první případ. Jsme přesvědčeni, že sazba je pořád přiměřená," říká Strejček.

Krásnopolská radnice zatím nezrušila smlouvu na provozování hudby autorů zastupovaných Ochranným svazem autorským ve smuteční síni.

Petra Sasínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme