OBRAZEM: Česko vzpomínalo Havla. Na Václavské náměstí přišlo několik set lidí

Několik set lidí se ve středu večer sešlo v dolní části Václavského náměstí, aby si při multimediálním shromáždění připomenuli nedožité 80. narozeniny Václava Havla. Hudební vystoupení orámovaly záznamy glos a úryvky z projevů prvního polistopadového prezidenta, na kterého zavzpomínali i jeho spolupracovníci z disentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel doplňoval svůj podpis o symbol srdce

Václav Havel doplňoval svůj podpis o symbol srdce | Zdroj: ČTK

Prvním z nich byl biskup Václav Malý, který připomenul Havlovu schopnost sjednocovat, jeho důraz na odpovědnou svobodu, toleranci a solidaritu. Podle něj by lidé v havlovském smyslu měli "odolávat veškeré demagogii, veškerému provincionalismu, veškerému nacionalismu a veškerému izolacionismu". Shromáždění jeho slova odměnili dlouhým potleskem.

Shromáždění, které bylo prostřednictvím internetu přenášeno do řady českých a moravských měst, uspořádal spolek VH80 . Smyslem bylo oslovit ty, kdo chtějí, aby se Havlovy principy a hodnoty neztratily ze života české společnosti ani z mezinárodního směřování země.

Hudební vystoupení obstaraly skupiny Mydy Rabycad, Zrní, Korben Dallas a Michal Ambrož & Hudba Praha. Na závěr má zaznít nová píseň Milí spoluobčané, kterou napsali Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř a David Koller.

Na Pražském hradě vzdali Havlovi poctu vojáci Hradní stráže při poledním střídání. Vzpomínkové akce organizované Hradem se konaly bez přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který byl tou dobou na návštěvě Zlínského kraje. Zeman před několika dny řekl médiím, že Havel měl zejména v ekonomické politice názory, které se "neukázaly býti pravdivé". "Ale jeho pozitiva nesporně převažují nad negativy. V zahraničí přispěl k vysoké prestiži České, zpočátku Československé, republiky," uvedl.

Zůstane český národ otevřený?

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve středu v souvislosti s odkazem bývalého prezidenta Václava Havla řekl, že je nyní v sázce, zda český národ zůstane otevřený, nebo se uzavře světu, zda bude liberální, nebo autoritářskou společností. Za demokracii a svobodu musíme i dnes aktivně bojovat, jsou tím, co nás spojuje s vlastními dějinami, s našimi spojenci a s naším kulturním prostorem, prohlásil Sobotka při zahájení koncertu v pražském Rudolfinu u příležitosti Havlových nedožitých 80. narozenin.

Havlova teze o pravdě a lásce se podle něho stává ukazatelem směru a do jisté míry i měřítkem. Ustupování z pozic nebo chytračení ve vlastní prospěch rozhodně není podle premiéra cesta k úspěchu.

Sobotka vyzval k zamyšlení, proč je nyní o dost těžší hovořit Havlovým jazykem. Odpovědí na tuto otázku musí být podle premiéra jednoznačné hodnotové vymezení.

Havlovo výročí podle něj připadá na chvíli, která klade před euroatlantické západní společenství zásadní výzvy. "Ať už v souvislosti s bezpečnostními hrozbami, s ekonomickou prosperitou, migrační krizí, či s udržením demokratického charakteru politiky v souboji se snahou o její oligarchizaci," uvedl.

K oslavám se připojují i další města: Brno, Lipnice nad Sázavou, Plzeň, Zlín a Ostrava.

Do brněnské uličky Václava Havla se vrátily cedule s jejím jménem, které v srpnu někdo ukradl. Přibyly také desítky nápisů křídou na dlažbě a zdech, vše v rámci happeningu k festivalu Málo bylo Havla!, který připomíná nedožité 80. narozeniny prvního polistopadového prezidenta Československa.

Desítky lidí popsaly uličku zejména Havlovými citáty včetně hesla "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí" nebo konstatování "Naše země nevzkvétá" z Havlova prvního novoročního projevu. Další psali vyznání lásky, případně donesli svíčky a květiny. Z budovy Husy na provázku zněla živá hudba, uličku zaplnily také plastiky, které běžně zdobí interiér divadla nebo účinkují v jeho inscenacích.

Jak vzpomínání na Václava Havla probíhala, bylo možné sledovat živě na Youtube.

ČTK, ČRo, Kateřina Golasovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme