Obviněná státní zástupkyně Máchová do vazby nepůjde. Přijde o talár?

Státní zástupkyně Dagmar Máchová, kterou ve středu zadržela a obvinila policie, nepůjde do vazby. Policisté ji večer propustili na svobodu. Řekla to dnes dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Máchovou policie obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby. Obvinění souvisí s kauzou vynášení informací z trestních řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupkyně Dagmar Máchová | Foto: ČT24

"Zadržená osoba byla propuštěna včera v pozdních večerních hodinách," potvrdila Bradáčová informaci deníku Právo.

Máchovou policisté ve středu dopoledne zadrželi kvůli obavě, že by mohla ovlivňovat případné svědky. Policejním výslechem ale důvody pro vazbu zřejmě odpadly.

Souvislost s Beretou Bradáčová nepotvrdila

Spolu s Máchovou jsou v kauze Bereta, v níž jde o vynášení policejních informací za úplatu, obviněni protikorupční policista Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a někdejší policista Igor Gáborík.

Policie obvinila žalobkyni známou z kauzy opencard kvůli únikům informací

Číst článek

Podle kriminalistů Holub se Šímou neoprávněně předávali informace z kauz Nemocnice Na Homolce a pražského dopravního podniku Gáboríkovi, který je poté poskytoval dál.

Přímou souvislost s takzvanou kauzou Bereta Bradáčová nepotvrdila. Ve středu pouze uvedla, že aktuální obvinění je pokračováním šetření, v němž dva z obviněných už figurovali.

Máchové byly v květnu v souvislosti s prošetřováním kauzy odebrány všechny trestní případy a městské státní zastupitelství ji přeřadilo na netrestní úsek.

Případ řeší protidrogová centrála

Podle mluvčí žalobců Štěpánky Zenklové dnes zastupitelství podalo na ministerstvo spravedlnosti žádost o dočasné zproštění výkonu funkce státní zástupkyně. Ministr Robert Pelikán (ANO) řízení zahájil i z vlastní iniciativy.

"Obdrželi jsme usnesení o zahájení trestního stíhání. O dalších krocích rozhodneme po jeho prostudování," uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

Případ řeší i protidrogová centrála, pod kterou přešel na základě rozhodnutí Bradáčové po reorganizaci policie. Předtím se jí totiž zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který byl v rámci policejní reformy sloučen s protikorupční policií.

Bradáčová tak chtěla zabránit tomu, aby nová policejní centrála "vyšetřovala samu sebe". Máchová je známá i z kauzy opencard, kvůli níž ji prošetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme