Ochrana frekventovaných míst před terorismem by měla posílit. Vláda schválila novou koncepci

Vláda schválila koncepci posílení ochrany míst s vysokou koncentrací lidí před teroristickými útoky. Do roku 2020 počítá například s informační kampaní a vzdělávacími kurzy a rozesíláním varování. Podle koncepce je třeba se věnovat preventivním opatřením, přestože se zatím teroristické útoky Česku vyhýbají. „Stát a společnost se musí připravovat na potenciální teroristický útok. Důvodem je aktuální tendence teroristů útočit právě na tyto snad dostupné cíle," stojí v materiálu ministerstva vnitra.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník vjel kamionem do budovy obchodního centra Åhlens na nákupní třídě Drottninggatan ve čtvrti Norrmalm | Zdroj: Reuters

O schválení plánu informoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Uvedl, že vláda tak pokračuje v posilování bezpečnosti před novými hrozbami.

Koncepce chce vytvořit fungující národní systém ochrany takzvaných měkkých cílů, díky kterému bude možné pružně, komplexně a rychle reagovat na hrozby útoků. Cílem je také dosáhnout stavu, kdy bude podstatná část těchto cílů schopna zareagovat na útok tak, že případné škody budou nižší, než kdyby je útok zastihl nepřipravené. Za měkké cíle označuje ministerstvo vnitra místa s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna a jsou snadno dostupná. Jde třeba o obchodní, kulturní a sportovní centra, nemocnice, kluby, školy, turistické památky a dopravní prostředky.

Za útoky na měkké cíle lze považoval například i střelbu v restauraci v Uherském Brodu, při které zemřelo osm lidí a pachatel. Za další podobný útok koncepce označuje napadení ve žďárské škole, při němž zemřel šestnáctiletý student.

Podle koncepce by měl vzniknout poradní sbor, který bude spadat pod ministerstvo vnitra. Spolupracovat by v něm měli zástupci ministerstev, samospráv a subjektů sdružujících například pořadatele velkých kulturních akcí. Plány dál počítají s tím, že vznikne série vzdělávacích kurzů a veřejných materiálů k ochraně měkkých cílů. Vzdělávání by se mělo týkat zástupců bezpečnostních složek, kteří budou v přímém kontaktu s provozovateli či organizátory akcí a budou jim poskytovat pomoc. Zdarma by se měli ke vzdělání dostat i zájemci, kteří o kurzy projeví zájem.

Cílem koncepce je i vytvořit informační kampaň pro veřejnost. Posledním bodem je včasné rozesílání varovných informací. „Z předchozích útoků ve světě je zřejmé, že po jednom útoku následoval buď synchronizovaně, nebo s mírným časovým zpožděním ve stejné lokalitě útok další," uvádí koncepce.

Od loňského roku v souvislosti s měkkými cíli v Česku funguje nepřetržitá policejní linka, na které operátoři radí majitelům a provozovatelům veřejně přístupných objektů a pořadatelům sportovních, kulturních a jiných společenských akcí v otázkách zajištění bezpečnosti.

Vláda loni schválila protiteroristický balíček obsahující opatření, která mají snížit riziko teroristického útoku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme