Od úterý budou povinné zimní pneumatiky. Kdy bez nich nelze vyjet?

Řidiči jsou ze zákona povinni mít od 1. listopadu přezuto, pokud je na silnicích sníh nebo led. S výměnou letních pneumatik za zimní není nutné spěchat. Vzhledem k předpovědi počasí na následujících sedm dní nejsou zimní pneumatiky až tak nutné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přezouvání pneumatik v servisu v Jindřichově Hradci

Přezouvání pneumatik v servisu v Jindřichově Hradci | Foto: Lucie Suchánková Hochmanová

Zimní pneumatiky jsou v Česku povinné od začátku listopadu do konce března, a to pokud na silnici leží souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza. Případně když se dá v souvislosti s počasím předpokládat taková situace během jízdy. Pokud ale řidiči při cestě autem projíždějí úseky, které jsou označené značkou Povinná zimní výbava, tam je bez ohledu na počasí možné vjet jen se zimním obutím, a to celoročně, pokud to značení nenařizuje jinak.

„Značka řidiči říká, že se v této oblasti může setkat s častějším výskytem sněhu a ledu. Vozidlo by mělo být vždy obuté do zimních pneumatik. Je také dobré, když má s sebou řidič sněhové řetězy,“ vysvětluje Robert Vacek z Autoklubu České republiky.

Městští řidiči nepřezouvají

Řidiči, kteří jezdí převážně ve městech, někdy nepřezouvají pneumatiky na celou zimu. Když ale zaviní dopravní nehodu, může nastat problém. Pokud totiž pojišťovna prokáže, že nehoda souvisela s letními pneumatikami, může to zohlednit v pojistném plnění. Upozorňuje na to Aleš Povr z České kanceláře pojistitelů.

Zimní pneumatiky musí mít řidiči za nepříznivého počasí od listopadu

Číst článek

„Pojišťovny samozřejmě poškozenému škodu zaplatí celou, ale může uplatnit regres vůči tomu viníkovi, který neměl zimní pneumatiky,“ upozorňuje Povr.

Zimní pneumatiky do zahraničí

Přezout pneumatiky se podle Roberta Vacka vyplatí i při cestě do zahraničí. „V horských zemích jako je Švýcarsko a Rakousko jsou velmi pečliví při kontrolách, zda máte zimní obutí. V případě, že způsobíte nějakou dopravní komplikaci kvůli tomu, že nemáte zimní pneumatiky, hrozí vám postih.“

V Česku zatím policie kontrolu zimního obutí nechystá. To se ale může změnit ve chvíli, kdy se začne ochlazovat. Řidiči, kteří nebudou mít přezuto, riskují blokovou pokutu do dvou tisíc korun.

Lenka Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme