Odstupte, vyzvala Zimolu jihočeská opozice kvůli nákupu domu. Hejtman jakákoli pochybení odmítá

Opoziční zastupitelé jihočeského kraje vyzvali na čtvrtečním zasedání hejtmana Jiřího Zimolu z ČSSD, aby odstoupil z funkce. Důvodem je podle nich nestandardní nákup rekreačního domu v Lipně nad Vltavou. Zimola má objekt koupit od předsedy představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martina Bláhy. Ten nechává pro sebe, Zimolu i jeho náměstka Jaromíra Slívu z ČSSD na Lipně rekreační domy stavět. Hejtman od začátku tvrdí, že v ničem nepochybil a kauza je vytvořena účelově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Zimola z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Přijde mi absurdní obhajovat něco, co je v souladu se zákonem i etikou," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola. Koaliční partner sociální demokracie, hnutí ANO navrhlo přestávku v zasedání zastupitelstva. V ní se má sejít stávající koalice, kterou kromě dvou zmíněných stran ještě tvoří hnutí Jihočeši 2012.

Chovanec dal pokyn k prošetření anonymního e-mailu, tvrdí Zimola. Inspekce to ale odmítla

Číst článek

„Budu chtít vidět od pana hejtmana smlouvy (ohledně rekreačního dmu na Lipně). Pokud to nebude smlouva, která je notářsky ověřená, můžu pochybovat o tom, kdy byla sepsána. Proto jsem svolala koaliční jednání," řekla novinářům Radka Maxová z ANO.

Dodala, že hnutí primárně neusiluje o odvolání hejtmana z funkce. Podle ní chce hnutí hlavně řešit pozici Martina Bláhy. „Jedna z variant je, že navrhneme jeho odvolání," uvedla Maxová.

Zimola před několika dny uvedl, že od Bláhy získá dům, jakmile bude zkolaudovaný. Dodal, že na vše má smlouvy, s nimiž může transakci dokladovat.

Opoziční zastupitelé kauzu nepovažují za marginální. Vadí jim fakt, že Zimolovi nechal postavit dům Bláha, který je de facto hejtmanovým podřízeným. Společnost Jihočeské nemocnice zřizuje kraj. „Hejtman by měl zvážit své setrvání ve funkci," uvedl Jiří Švec z opozičního uskupení Pro Jižní Čechy. Stejně se vyjádřil i Jan Zahradník z ODS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme