Orlová chce podezřelé žáky testovat na drogy, bere je čtvrtina deváťáků

Orlová zesiluje boj proti drogám. Město chce umožnit učitelům, aby přímo ve třídách kontrolovali žáky. Když bude mít kantor podezření, že je školák pod vlivem drog, může mu dát speciální tester. Opatření přichází poté, co anonymní testování odhalilo, že každý čtvrtý deváťák v Orlové drogy bere a převažuje přitom pervitin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogy | Foto: Free Digital Photos

V Orlové nyní pracují na tom, jak adresné testování žáků ve školách legislativně upravit, tedy jak přesně vše naformulovat do školních řádů.

„Oslovili jsme odborníky na školský zákon tak, abychom to měli připravené do školních řádů a tak, aby to odpovídalo současným předpisům,“ potvrzuje Václav Šaroch z městské policie.

Právě on pomáhá novinku dostat do praxe. Předtím, než nastoupil k městské policii, pracoval jako učitel. Myslí si, že když kantor pomocí testerů konkrétnímu žákovi prokáže drogy, tak školáka vlastně ochrání.

„Může být nebezpečný sám sobě, protože půjde na tělocvik a zraní se, v chemických laboratořích se může popálit nějakou kyselinou. Způsobuje riziko nejenom sobě, ale i učiteli, který za něj zodpovídá. Tam kantor může tester použít bez souhlasu rodičů, protože tam je to nebezpečí,“ říká Šaroch.

V Orlové testovali deváťáky na drogy, hned čtvrtina měla pozitivní nález

Číst článek

V případech, kdy bude žák na hodině češtiny nebo matematiky, tedy tam, kde není zvýšené riziku úrazu, a bude viditelně pod vlivem, učitel potřebuje k testu souhlas rodičů.

„Samozřejmě může být nebezpečný sám sobě, spolužákům a může to mít negativní vliv na celou třídu a na její klima. Skutečně nechceme kriminalizovat to dítě,“ dodává Šaroch.

Ředitel městské policie Roman Galia odmítá, že by šlo o příliš tvrdé opatření. „Budeme v tom pokračovat, ať to kritizuje, kdo chce, jak chce. Každý kdo má mozek v hlavě a podívá se kolem sebe, kolik dětí to bere a jak různě dealují kolem nákupních center, tak si myslím, že pochopí, že to musí být jinak,“ říká.

Adresné testování žáků na drogy by uvítal i ředitel jedné z orlovských základních škol Kamil Paloncy. „Určitě každá věc, která přispěje k tomu, aby se celkově snížil počet závislých a experimentujících s drogou je dobrá. My spolupracujeme s městskou policií a určitě budeme rádi, když legislativně to bude tak, že i my budeme moci otestovat žáka, když budeme mít podezření,“ říká Paloncy.

Novinku chtějí v Orlové zavést od příštího školního pololetí.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme