Plzeňský kraj povede ČSSD, ODS, Starostové a Koalice. Kmotři a oligarchie, komentuje to Babiš

Plzeňský kraj je dalším z regionů, kde připadne vítěznému hnutí ANO s jedenácti mandáty místo v opozici. Na koaliční spolupráci se dohodla druhá ČSSD s devíti mandáty, třetí ODS s osmi křesly, Starostové a Patrioti se čtyřmi a Koalice pro Plzeňský kraj se dvěma mandáty. Toto spojení umožní těsnou nadpoloviční většinu 23 křesel ze 45 míst v zastupitelstvu. Hejtmanem by se měl stát Josef Bernard z ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby 2016, ANO, Andrej Babiš | Foto: Martin Svozílek

Spolu s ANO skončí v opozici další tři strany, které se do zastupitelstva dostaly - KSČM se šesti křesly, TOP 09 se čtyřmi a koalice SPD a SPO se dvěma mandáty. Koaliční strany se na spolupráci dohodly dnes v noci po pondělních zasedáních krajských předsednictev ČSSD a ODS.

„Nemám zatím novou informaci. Včera jsme se na centrále dohodli, že pro nás není v Plzeňském kraji ČSSD partner pro jednání. Nabídli jsme ještě večer spolupráci ODS, a to včetně místa hejtmana pro ODS," řekl těsně před začátkem tiskové konference nové koalice krajský předseda ANO Jan Volný.

Lídr ANO Miloslav Zeman současně řekl, že ho kontaktovala ODS s informací, že jednání o koalici se ubírají jiným směrem.

„My jsme s nimi vládnout odmítli, i když jsme v Plzeňském kraji vyhráli, jdeme do opozice. Jediná možnost,“ okomentoval na twitteru vznik koalice šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „ČSSD oligarchie jede. Svítit jim u toho bude Roman Jurečko, kmotr ODS, co řídí jak Martina Baxu, tak Jiřího Pospíšila,“ dodal.

V devítičlenné radě bude mít ČSSD kromě hejtmana další tři radní - pro oblast regionálního rozvoje, zdravotnictví a sociální věci, řekl Bernard. Tyto posty obsadí jejich dosavadní radní Ivo Grüner, Milena Stárková a Zdeněk Honz.

ODS připadne post prvního hejtmanova náměstka pro ekonomiku, investice a majetek pro Marcelu Krejsovou, náměstka pro kulturu a památkovou péči bude zastávat lídr ODS Martin Baxa.

„Protože jsem zároveň prvním náměstkem primátora v městě Plzni, budu na kraji funkci náměstka vykonávat jako neuvolněný (tedy bez platu)," řekl Baxa. Radní pro životní prostředí a zemědělství bude Radka Trylčová z ODS.

PŘEHLEDNĚ. Přečtěte si, jak se dohaduje koalice ve vašem kraji

Číst článek

Lídr Starostů a Patriotů Pavel Čížek se stane náměstkem hejtmana pro dopravu, lídryně Koalice pro Plzeňský kraj Jana Bartošová radní pro školství a cestovní ruch.

Krajský model tak kopíruje situaci z Plzně, kde před dvěma lety vyhrálo ANO i obecní volby. Skončilo ale v opozici a magistrát řídí ČSSD, ODS, Občané patrioti a KDU-ČSL. V opozici skončí vítězné ANO zřejmě i v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

ODS ve vedení po osmi letech

Vznik koalice znamená, že ČSSD v kraji podruhé za sebou získá díky koaličnímu vyjednávání post hejtmana, aniž by vyhrála volby. Před čtyřmi lety vyhrála krajské volby těsně ODS, po dohodě ČSSD a KSČM ale skončila v opozici.

Dohoda rovněž znamená návrat ODS do vedení kraje po osmi letech. V letech 2000 až 2008 měla i hejtmana. KDU-ČSL, která je součástí Koalice pro Plzeňský kraj, se do krajského zastupitelstva vrací po čtyřech letech a do vedení kraje po osmi letech. Starostové byli v dosavadním zastupitelstvu v koalici s TOP 09 v opozici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme